Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání

19.01.2016 11:51 | Zprávy

Na Miroslava Kroutila, bývalého zaměstnance KPKP, bylo podáno trestní oznámení za trestný čin vydírání spojený se žádostí o úplatek. Miroslav Kroutil se tímto nevhodným a nepřijatelným způsobem pokoušel řešit výpověď, kterou dostal v KPKP v listopadu 2015 z důvodů nadbytečnosti a nedostatku peněz.

Protikorupční pracoviště podalo trestní oznámení na Miroslava Kroutila za korupci a vydírání
Foto: KPKP
Popisek: Krajské protikorupční pracoviště, o.p.s. (KPKP)

Aniž by upozornil své nadřízené a kolegy z KPKP, obrátil se na jednoho ze zakladatelů, Jana Korytáře,  s požadavkem, aby zařídil jeho zaměstnání na liberecké radnici či v některé příspěvkové organizaci. Žádost o vytvoření této pozice byla spojená s výhružkou ze strany Miroslava Kroutila, že pokud se tak nestane, pokusí se záměrně finančně poškodit KPKP v oblasti získávání dotací a také politicky poškodit hnutí Změna, na které chtěl účelově připravit kauzu týkající se  případu Luďka Nečesaného, plus další nespecifikované aktivity.  

Poté, co Jan Korytář takovéto jednání a vydírání ze strany Miroslava Kroutila jednoznačně odmítl, se Miroslav Kroutil pokusil svůj požadavek opakovaně prosadit přes jeho blízkého spolupracovníka, takže tvrzení o vydírání a žádosti o úplatek ze strany M.Kroutila je možné potvrdit i nahrávkou, která obsahuje zcela jednoznačná vyjádření a požadavky.

Z nahrávek, které byly poskytnuty Policii ČR, jednoznačně vyplývá, že Miroslav Kroutil si je jasně vědom, že věci, se kterými chtěl poškodit a vydírat KPKP i další soukromé a právnické osoby, se nezakládají na pravdě, ale i tak je připraven používat a manipulovat s nimi ve svůj prospěch. Zcela si je také vědom nemorálnosti svého chování. Takové jednání je v naprostém rozporu s posláním KPKP a nelze mu ustupovat. Proto se zástupci KPKP rozhodli předefinovat výpověď na okamžitou a spolu s tím podat trestní oznámení.

„Je to pro nás velké zklamání, lidské i profesionální a vrhá to velmi špatný stín na úlohu pana Kroutila v kauze zneužívání dotací v rámci programu IP1. O tom, že část těchto dotací byla zneužita, je KPKP stále přesvědčeno, ovšem postup pana Kroutila se ve světle osobní zkušenosti začíná jevit spíše jako jeho snaha o získání osobního prospěchu, než o prosazení správné věci,“ komentuje situaci ředitelka KPKP Daniela Fialová.

Jaroslav Tauchman, dlouholetý pracovník KPKP dodává: „Je to pro mě obrovské zklamání, pan Kroutil dostal pomocnou ruku, v době, kdy ho nikdo nechtěl zaměstnat, i přesto, že jsme byli z různých stran upozorněni na rizika spolupráce s ním. Chtěli jsme pomoci člověku, který na krajském úřadě upozornil na podezřelé jednání někdejšího vedení a pravděpodobné zneužívání dotací. Jeho chování v poslední době je naprosto nepřijatelné, vydírání a korupci ale není možné ustupovat.“

Prvotním důvodem pro rozvázání pracovního poměru s Miroslavem Kroutilem v říjnu 2015 byl nedostatek financí a s tím související nadbytečnost, jev v neziskových organizacích obvyklý. Pracovní poměr mohl být obnoven po případné získání financí v budoucnu, tak jako tomu bývá v jiných případech.

Přílohy – příklady z nahrávky dokazující korupční a vyděračské jednání Miroslava Kroutila:

Schůzka Miroslava Kroutila a Jana Korytáře z 29.12. 2015:

Miroslav Kroutil: „Já do žádnýho důchodu nechci chodit, protože si připadám fyzicky a psychicky zdravej a dokážu se zapojit do nějakých činností. Tak jsem se o tom nějak bavil s tím Římánkem.“

Jan Korytář:  „No, on mi něco říkal, ale řekl mi to tak neurčitě, že nevim…“

Miroslav Kroutil: „No, já jsem mu říkal, že by se mi docela líbil příběh, ale to prosím Vás neznamená, že to tak musí bejt, jo. Líbil by se mi příběh, kdy já si pamatuju Dufka z Kontaktu jako tiskovýho mluvčího Kittnera.“

Jan Korytář:  „To ani nevim“

Miroslav Kroutil:  „No byl tiskovej mluvčí, před Korychem a těmahle těma. No a dostal to jako trafiku, tak tam teď sedí a pracuje.Teďka má na starosti restrukturalizaci galerie, no dobře. Hlasoval proti Vám osm let v zastupitelstvu. A já jsem říkal Římánkovi, to by třeba bylo dobrý. Dostanou člověka, myslím jako mě, kterej se vyzná v sociálních službách, všechny sociální služby já znám v Liberci, vyzná se v projektovým řízení, je dokonce věkově bližší těm seniorům, nebo-li je to v pohodě. Je to řešitelný jedním hlasováním v radě. Tak to jsem říkal Římánkovi, tak jestli Vám to říkal.“

Jan Korytář:  „Ne. Počkejte ale jestli to dobře chápu, jakože byste by chtěl bejt ředitelem Kontaktu?“

Miroslav Kroutil: „No, to je jedna z únikovejch možností, abych já nemusel vůči KPKP vystupovat tak, jako teď se postavíme na zadní a budeme se s Danielou přetlačovat.“

Jan Korytář:  „No počkejte, to je sice jakoby zajímavej nápad, ale já si neumím absolutně představit, že bysme něco takového dělali. Za prvý ten Dufek tu práci relativně zvládá, ten Kontakt funguje. To, že byl zastupitelem za ODS je pravda, ale on se nějak hrozně nechoval a není záměr ho odvolávat.“

Miroslav Kroutil: „To je jasný, že není záměr ho odvolávat, to už by dávno nastalo, kdyby ten záměr byl. Já jsem to Římánkovi vyprávěl, že by to byl hezkej docela příběh. Já nevím, jaký jsou další varianty. Vyprávěl jsem to jako příběh. Kterej by mohl bejt řešením tý situace.“

Jan Korytář:  „Počkejte..“

Miroslav Kroutil: „Aby nedocházelo k nějaký konfrontaci nebo k něčemu takovýmu. To jsou dvě možnosti. První, jak využít prospěšnosti a druhý jako hrát šachy.“

Jan Korytář:  „To jsou jako dvě věci, buď anebo, že mě donutíte k tomu, abych nějaký řešení našel ale řeknu vám, co od vás slyším, jo? Pominu tu první věc, co jsme už probrali, Říkáte: „Já Vám tady , teda KPKP, zlikviduju dotaci, takže budou mít problémy a zároveň z tý nemocnice a z toho Nečesanýho udělám kauzu, která vás poškodí politicky.“

Miroslav Kroutil: „Může se to stát. Neříkám, že chci, aby se to stalo, ale může se to stát.“

Jan Korytář: „Pane Kroutile, ale proč o tom vůbec mluvíte, uvažujte, proč takový věci chcete dělat, když víte, že ten Nečesanej a ta nemocnice se nezakládá na pravdě. Nebylo to nic zmanipulovanýho, to, že já jsem si něčeho nevšiml, to se asi stalo, ale vy z toho teď chcete dělat kauzu?“

Miroslav Kroutil: „Protože to je realita.“

Jan Korytář: „Takže vy použijete cokoliv, aby jste dosáhl svého.“ 

Miroslav Kroutil: „Já jsem projektovej manažer.“

Jan Korytář: „Víte co? Já teď začínám chápat ty lidi na kraji, co říkaj: pan Kroutil použije cokoliv, aby dosáhl svýho.“

Miroslav Kroutil: „Ano.“

Jan Korytář: „Ale vy tady, když se s Váma bavím, tak se nezlobte, ale vy nejste nějakej poctivej a čestnej whistleblower, ale vy jste schopen použít cokoliv, aby jste dosáhl svých osobních zájmů.“

Miroslav Kroutil: „No, ano.“

Schůzka Jiří Římánka a Miroslava Kroutila z 5. 1. 2016:

Jiří Římánek: „A dal jste mu nějaký návrh?“

Miroslav Kroutil: „Dal jsem mu návrh. Já samozřejmě chci nějakou práci, nechci chodit do důchodu, jsem fyzicky i psychicky zdravej...... normálně chci pracovat a navrhnul jsem mu třeba toho Dufka v tom Kontaktu, což bylo pro něj asi nový, protože on neříkal, že vy jste mu říkal o tom říkal..“

Jiří Římánek: „Já jsem mu to neříkal,protože jsem neměl možnost s ním nějak mluvit pořádně a jednak jsem tomu chtěl rozumět pořádně, takže to je ten Kontakt.“

Miroslav Kroutil: „Ano, to je ta příspěvkovka …no a já jsem řekl Korytářovi, no tak máte tam Dufka, člena ODS, kterej proti vám osm let hlasuje, jak tady hlasuje proti Změně, co všechno navrhuje, já bych tam byl jako projektovej manažer, kterej by uměl zvládnout projekt revitalizace starý galerie, to si troufá říct zvládnu levou zadní, protože jsem takovejch projektů řadu udělal a on to dělá svůj první v životě a ještě on je z ODS a já z ODS, což by otupilo tu hranu, kdyby nějaký odesáci křičeli, že tam dává svý lidi. No a na to reagoval, že ten Dufek pracuje dobře a že to jeho vystupování za těch osm let nebylo až takový, že by ho hodnotil nějak záporně….“

Jiří Římánek: „Vy jste fundovaný, zkušený odborník, to rozhodně, ale jak by to ten Honza měl udělat? Jakože by se udělalo výběrko?“

Miroslav Kroutil: „V radě se zvedne 5 rukou z devíti ze Změny.“

Jiří Římánek: „To nemusí zastupitelstvo? Jenom rada?“

Miroslav Kroutil: „Jenom rada, odvolá Dufka,v Radě se zvedne pět rukou za Změnu a teď pozor! Pověří řízením někoho, to může kohokoliv, bez výběrového řízení, s tím, že ho pověří s tím, aby třeba dělal ten projekt, ten projekt tam leží, já jsem ho viděl přes prázdniny, který tam leží, já to vím, já jsem ho viděl, jak jsem tam byl přes prázdniny, viděl jsem, že to je poskládaný jako hrad na pískovišti, protože to ten Dufek neumí, to je jen fasáda, tak to vypadá. S tím, že dostane ten úkol na řadu a s tím, že buďto se ukáže, že to dokáže a pak bude jmenovaný ředitelem nebo že se v průběhu vypíše výběrové řízení nebo že se vůbec žádné výběrové řízení nebude vypisovat a zůstane ta situace „pověřen řízením“. Takhle to udělali třeba na kraji s odborem sociálních služeb, nemohli najít vedoucí odboru, oni museli tu Šlachtovou vyhodit a tak vzali tu nejmilejší úřednici, která byla nejvíc ochotná Petráčkovi vyhovět v tom, co chtěl, Petráček šel do rady a řekl: já ji navrhuju pověřit řízením a to je v podstatě to samý, jako by byla ředitelkou, protože to je všechno stejný, ta třída je stejná, ten příplatek za vedení je stejnej nebo nějaký osobní hodnocení, to je všechno stejný, ale nemá statut ředitele. Ale z hlediska toho, když je ten ředitel odvolávanej radou, tak se to může každejch 14 dní změnit a jestli je ředitelem nebo je pověřenej, je úplně jedno. Takhle to funguje v těch městech a krajích a tohle to by šlo udělat úplně stejně.“

Jiří Římánek: „A jaký myslíte, že měl ten důvod ten Honza? To, že vás tam nechce, nebo vy říkáte, že si ho někdo koupil nebo že mu to nepřijde morálně správné?“

Miroslav Kroutil: „Tak morálně to správný bůhvíjak není. Samozřejmě. I když jak je morálně správný, aby tam nechal někoho, kdo ho při prvních volbách podtrhne. To taky není úplně v pořádku, ale samozřejmě že to z vnějšího pohledu morálně správný není, ale je to taktika…“

Miroslav Kroutil: „….Já můžu přijít jen o své okovy, jak to říkal Karel Marx, kdybych teď neudělal nic, tak se nade mnou takhle zavře voda a nikdo o mě nebude ani vědět. A to já znám a když jsem takhle před 20 lety vyjednával s ODS, s Drdou, se Sobotkou a tehdá tam byl ještě za ODA Nadrchal, Pavlík, protože oni si poručili, že chtěj tajemníka, to nebylo proti mě, ale oni chtěli ten post. Tak jsem musel vyjednávat s celou radou města, tak jsem říkal: tak tohle, tohle, tohle, tady dostanu tohle nebo všichni budete mít velikej problém. A oni dostali rozum. Oni to teda udělali, zaplatili něco z městských peněz, nebylo to moc a bylo vyřízeno…..“

Miroslav Kroutil: „To je cesta, jak se dostat pryč, že já za prvé nedám KPKP k soudu, aby ji to stálo 24 krát, dva roky trvá většinou ten soud, 24 krát nějakejch 17 tis,, který bude nakonec platit Daniela, protože ona se pod to podepsala jako statutár a i kdyby se KPKP zrušilo, tak prostě dostane exekuci a ona nemá nic jinýho než ten svůj byt na hypotéku a to by mě teda mrzelo a to já jsem mu říkal, že ať to nedělá, protože on ji v tom jako nechal. A další, časově nejakutnější je dotace od toho Chovance, tam je to tak, že se to ta dalo, oni to tam projednávaj na tom ministerstvu, do vánoc nic nedělaj, pak daj něco Franku Boldovi, o kterým byla hezká reportáž včera v tv, něco daj Transparency, něco Oživení , něco KPKP, řekněme do milionu maj jako alibi, že MVČR pomáhá těmto organizacím, ale pokud jim tam přijde něco takovýho, ale to oni si netroufnou. A na tenhle krok mám asi tak týden ještě, já s tímhle krokem vyhrožuju už tak od listopadu, ale ten čas se blíží a kdybych já to nechal bejt a počkal do února, tak oni ty prachy pošlou, pak už bude pozdě něco posílat. A tohle bude něco, co odepíše KPKP, což zase Změnu nemusí trápit, jestli KPKP bude existovat nebo nebude, protože KPKP není projektem Změny, ale Korytář je předseda Změny.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz na opuštění ze svěřenského fondu.

Četl jsem, že rozpouštíte svěřenský fond a s tím i názory lidí i politiků: Je zřejmé, že Andrej Babiš neuvažuje o svém vládním angažmá kdykoli do budoucna. Asi jde o reálné zhodnocení situace. Nepočítá se s tím, že by se ještě někdy vracel do exekutivní funkce, a bude se už nadále věnovat správě své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Nelegální nakládání s tabákem, tabákovými výrobky a lihovinami

7:31 Celní správa: Nelegální nakládání s tabákem, tabákovými výrobky a lihovinami

I přes četná upozornění veřejnosti na podmínky prodeje a dopravy vybraných výrobků zajistili letos c…