Volební model, který ppm factum research zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volebního modelu a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.
Osobní dotazování proběhlo ve dnech 17.–28. 9. 2015 na reprezentativním vzorku 1020 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Zadavatelem výzkumu je ppm factum research.
Ve výsledcích figurují strany, které by v daném období získaly nad 1 %.
Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v září zúčastnilo 48 % oprávněných voličů. Ochota jít volit je od voleb do sněmovny v roce 2013 (jichž se zúčastnilo 59,5 % oprávněných voličů) setrvale nižší, pohybuje se stále kolem poloviny oprávněných voličů.
Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by nyní pravděpodobně překročilo sedm politických stran, které se do sněmovny dostaly ve volbách v říjnu 2013: ANO 2011, ČSSD, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a těsně také Úsvit – Národní koalice (dříve Úsvit přímé demokracie).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva