První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu

01.03.2017 17:50 | Zprávy

V ruské Novovoroněžské JE-II se odehrála jedna z klíčových událostí pro jadernou energetiku v Rusku i ve světě: do komerčního provozu byl uveden první blok s reaktorem VVER-1200, který se stal prvním blokem generace III+ na světě uvedeným do komerčního provozu.

První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu
Foto: Rosatom
Popisek: Novovoroněžská jaderná elektrárna

27. února 2017 o tom podepsal protokol ředitel společnosti Rosenergoatom (provozovatel jaderných elektráren v Rusku a součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Před tím, než mohl být protokol podepsán, potvrdil ruský úřad pro ekologický, technologický a jaderný dozor Rostechnadzor soulad 1. bloku Novovoroněžské JE-II s projektovou dokumentací, technologickými požadavky a platnou legislativou včetně požadavků na energetickou efektivitu.

Poprvé byl tento blok připojen k jednotné ruské přenosové soustavě 5. srpna 2016 a tím zároveň zahájil dodávku elektřiny do sítě. Do zahájení komerčního provozu vyrobil 1,7 TWh elektřiny.

Blok prošel postupně několika fázemi energetického spouštění a zkušebního provozu a během toho podstoupil několikanásobné zkoušky zařízení a systémů při různých hodnotách výkonu a při různých provozních režimech. Testování bylo dokončeno 23. února 2017 15denní komplexní zkouškou při nominálním výkonu, během které prokázal stabilní provoz v souladu s projektovými parametry.

Projekt AES-2006, podle kterého je stavěna Novovoroněžská JE-II, má oproti tradičním blokům s reaktory typu VVER-1000 mnohé přednosti, které podstatně zlepšují jeho ekonomické i bezpečnostní parametry. Například elektrický výkon byl navýšen o 20 % (z 1000 na 1200 MW), projektová doba provozu základních komponent (reaktorová nádoba a parogenerátory) byla prodloužena na dvojnásobek (z 30 na 60 let) a díky vysoké míře automatizace a použití nových technologických řešení bylo množství personálu sníženo o 25 až 30 %. Kromě toho blok splňuje všechny tzv. pofukušimské požadavky v oblasti bezpečnosti. V projektu je použita řada nových bezpečnostních systémů, které nemají obdoby, jako je například lapač taveniny nebo systém pasivního odvodu tepla, který umožňuje chladit reaktor jen díky přirozené cirkulaci vzduchu v případě výpadku veškerého napájení a bez lidského zásahu.

Jaderné bloky generace III+ v současnosti staví také Američané a Francouzi, ale 1. blok

ruské Novovoroněžské JE-II je prvním na světě, který byl uveden do komerčního provozu.

Výstavby Novovoroněžské JE-II se účastnily také české firmy, které v letech 2009 až 2015 dodaly produkci v celkové hodnotě přesahující 1,3 miliardy korun. Mezi dodavatele patří například armaturky Arako, Armatury Group a MSA, výrobce čerpadel Sigma Group, ale také sklárny Kavalierglass a Sklárny Moravia.

Dodávky společnosti Kabelovna Kabex komentuje Anton Slobodin, statutární ředitel společnosti: „Pro společnost Kabelovna Kabex znamenají dodávky hermetických kabelových průchodek pro Novovoroněžskou JE-II s reaktorem VVER-1200 generace III+ potvrzení vysoké úrovně kvality výroby. To, že naše produkce byla použita v nejmodernějším jaderném bloku na světě, pro nějž jsou charakteristické vysoké bezpečnostní standardy, je nejlepší referencí našeho podniku a pomáhá nám rozšiřovat naši produkci i na dalších trzích.“

Novovoroněžská jaderná elektrárna se nachází na břehu řeky Don asi 42 kilometrů jižně od města Voroněž. Jde o první elektrárnu s reaktory typu VVER a každý z pěti reaktorů slouží jako demonstrační. První dva bloky s reaktory VVER-210 a VVER-365 byly uvedeny do provozu v letech 1963 a 1969 a posloužily k odladění technologie reaktorů typu VVER. Dvojblok s reaktory VVER-440 byl uveden do provozu v letech 1971 a 1972 a šlo o prototyp komerční verze těchto reaktorů. V roce 1980 byl spuštěn reaktor VVER-1000, opět demonstrační blok. První tři bloky byly odstaveny postupně v letech 1988, 1990 a 2016.

Od roku 2007 probíhá výstavba dvou bloků podle projektu AES-2006 na objednávku společnosti Rosenergoatom, provozovatele ruských jaderných elektráren. Generálním projektantem a dodavatelem Novovoroněžské JE-II je společnost Atomenergoprojekt, součást struktury ruského Rosatomu. Oba bloky mají reaktory typu VVER-1200 a jde o demonstrační bloky tohoto typu. Na druhém bloku nyní probíhají stavební a montážní práce.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …