První česká plovoucí fotovoltaika je 4x výkonnější. Ve Štěchovicích může vyrůst ještě 1 MW panelů

05.06.2023 14:56 | Komerční článek

Panely na hladině horní nádrže přečerpávací elektrárny nyní vyrobí ročně až 80 MWh bezemisní elektřiny. Panely snižují odpařování vody a díky ochlazování od vodní hladiny mají v letních měsících vyšší účinnost. ČEZ v místě zvažuje ještě instalaci velké fotovoltaiky o výkonu 1 MW. K zařazení do výzev Modernizačního fondu má ČEZ připravené další projekty plovoucích FVE.

První česká plovoucí fotovoltaika je 4x výkonnější. Ve Štěchovicích může vyrůst ještě 1 MW panelů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Po ročním testování energetici zečtyřnásobili výkon první české plovoucí fotovoltaické elektrárny z 21,7 na 87 kWp a připojili ji do sítě. Osm řad monokrystalických panelů na stříškách s orientací východ-západ bez problému funguje při až 9metrovém kolísání hladiny během cyklů přečerpávací elektrárny. Štěchovická plovoucí fotovoltaika má ověřit plavební vlastnosti nosné konstrukce pro případné nasazení tohoto typu fotovoltaik v budoucích velkých parcích. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.

Štěchovická přečerpávací elektrárna je významným zdrojem rychlé energie, kterou dokáže dodat během několika desítek vteřin. Pokud je v energetické soustavě přebytek elektřiny, využívá ji k načerpávání vody z Vltavy do horní nádrže na kopci Homole. V čase nedostatku energie naopak údolní turbína po čtyři hodiny proměňuje vodu proudící přivaděčem z horní nádrže v elektřinu pro tisíce středočeských domácností. Po 75 letech provozu ve službách české energetiky teď na hladině nádrže definitivně zdomácněla další elektrárna. Celkem 192 fotovoltaických panelů udržuje nad hladinou 144 vzduchem plněných plováků. Výkyvům počasí a stálému kolísání hladiny během přečerpávacích cyklů čelí celá konstrukce díky kolečkovým pojezdům s ližinovým upevněním ke stěnám nádrže.

„Rostoucí efektivita nové generace fotovoltaických panelů skokově zvýšila potenciál tohoto obnovitelného zdroje. V dalších letech chce ČEZ postavit tisíce MW výkonu právě ve fotovoltaikách. Plovoucí elektrárny jsou alternativou k záboru pozemků, pomáhají zlepšovat kvalitu vody, snižují její odpařování z krajiny a jejich demontáž je snazší než u pozemních konstrukcí s nosnými piloty v zemi. Štěchovická fotovoltaika teď dostává šanci ukázat tyto výhody v praxi. V budoucnu by podobné elektrárny mohly fungovat na technologických nádržích a dalších vodních plochách, a nezabíraly by tak zemědělskou půdu,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

22:03 Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

Koncertem Ženského pěveckého sboru Radost odstartují v Jeskyni Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku (…