Jednotlivé díly budou k dispozici také on-line ZDE. Po celé léto bude Vltava uvádět i desítky dalších haškovských pořadů.
„Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr,“ stěžuje si Švejk ve známém románu, jehož rozhlasová verze byla dokončena právě v červnu letošního roku. Vysílání Švejka je součástí projektu Českého rozhlasu Vltava Haškovské léto. Stanice tak nabízí široké veřejnosti možnost poslechnout si všechny čtyři díly Osudů dobrého vojáka Švejka v podání Oldřicha Kaisera, stejně tak jako přemýšlet o významu románu i jeho titulní postavy pro současnost.
„Hašek by měl dnes stejné problémy jako za Rakouska-Uherska. Dneska by zase nebyl in a myslím si, že kvůli své přímosti a dělání si ze všeho srandu by taky hodně vadil. Pro mě je Švejk strašně poctivý, přímý člověk s obrovským nadhledem, který všechna nařízení plnil poctivě. A to máte jako dneska - když děláte věci poctivě, tak vám každý řekne, že jste přiblblí,“ říká Oldřich Kaiser, který postavu Švejka v rozhlasové četbě na pokračování ztvárnil.
Letošním červnem se završilo dlouholeté úsilí vltavských dramaturgů dát vzniknout nové nahrávce Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. „Už před osmi lety se zrodil nápad uchopit Haškův román nově a zároveň ve své celistvosti. V uplynulých letech jsme natočili dvě první knihy Švejka v kongeniální interpretaci Oldřicha Kaisera, letos vznikla nahrávka třetího i nedokončeného čtvrtého dílu,“ říká Petr Gojda, slovesný dramaturg Českého rozhlasu Vltava.
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války vznikly jako rozhlasová četba díky a péčí dramaturga Miloše Doležala, režisérky Markéty Jahodové, zvukového mistra Romana Špály, akordeonisty Josefa Čečila, zvukového režiséra Igora Tausingera a herce Oldřicha Kaisera.
Román Jaroslava Haška je patrně nejslavnější českou prózou v zahraničí. Jeho přijetí v českém prostoru – stejně jako interpretace titulní postavy – nebylo vždy jednoznačné. Jak píše už v roce 1966 Bohumil Doležal: „Všechny nedávné diskuse kolem Haškova románového díla jsou vedeny jedním směrem - k odpovědi na otázku ‚Kdo je Švejk‘.“ Přitom se zkoumá tato postava jako typ, rozebírá se její charakter. Ve výkladu je široké rozpětí - od chápání Švejka jako „obránce elementárních hodnot života“ (Milan Uhde) až po jeho odsouzení jako „ztělesnění nízkosti v české národní povaze“ (Václav Černý). Také proto se Vltava rozhodla u příležitosti dokončení rozhlasové četby z Osudů dobrého vojáka Švejka zhodnotit Haškův opus magnum pro dnešek a vyrovnat se s jeho nejrůznějšími interpretacemi.
V létě tak vltavské posluchače nečeká jen celá Kaiserova četba ve vysílání i ve streamu na webu, ale celá řada dalších haškovských pořadů. Ať už jde o Haškova literární i dramatická díla (rozhlasová hra Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní, četby v rámci pořadu Pokračování za pět minut Šťastný domov a O vychovatelích a dětech), dokumenty a publicistiku věnovanou Haškovu dílu, o eseje významných spisovatelů na téma Švejk (od Karla Poláčka až k Josefu Kroutvorovi) nebo o anketu mezi kulturní veřejností Hašek vs. dnešek, která bude uváděna paralelně na Facebooku Českého rozhlasu Vltava a ve vysílání pořadu Mozaika.
Více informací o vysílání Švejka na ČRo Vltava naleznete ZDE.
Haškovské pořady ve vysílání stanice Vltava
16. 6. | 21.15 hodin Začíná Haškovské léto – ukázky z premiérových dílů četby s Oldřichem Kaiserem a rozhovor s Milošem Štědroněm na téma živosti Haškova díla i interpretací Švejka
19. 6. – 9. 9. | od pondělí do pátku v 9.30 hodin a v sobotu v 8.30 hodin Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I – IV
24. 6. – 9. 9. | každou sobotu dopoledne Pořad Víkendová příloha s haškovskými tématy
1. 7. | 14.00 hodin Hašek J. - Kisch E. E. - Longen A.: Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní
8. 7. – 2. 9. | každou sobotu Esej týdne
14. 7. | 20.00 hodin Jaroslav Hašek: Šťastný domov
11. 8. | 20.00 hodin Jaroslav Hašek: O vychovatelích a dětech
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva