Regionální muzeum v Mikulově: Zmodernizovanou expozicí v Divákách vás provedou sami bratři Mrštíkové

16.10.2021 14:29 | Tisková zpráva

Špatný stav budovy a zastaralá expozice Památníku bratří Mrštíků v Divákách je minulostí. Regionální muzeum v Mikulově po třech letech dokončilo nákladnou rekonstrukci a nové prostory otevřelo veřejnosti za účasti významných hostů i dlouholetého správce původní expozice, pana Němečka z Divák.

Regionální muzeum v Mikulově: Zmodernizovanou expozicí v Divákách vás provedou sami bratři Mrštíkové
Foto: repro/internet
Popisek: Památník bratří Mrštíků v Divákách

Památník Bratří Mrštíků v Divákách září novotou. Regionální muzeum v Mikulově, které památník spravuje, úspěšně dokončilo nákladnou, tři roky trvající rekonstrukci za více než sedm milionů korun. „Je to tu zásadně jiné. Máme celou řadu nových exponátů, a hlavně audiovizuální techniku s krátkými filmy. Nové jsou stavební úpravy, kdy jsme expozici rozšířili o jednu místnost, která v minulosti sloužila jako zázemí. Otevřeli jsme původní dveře, nepůvodní jsme naopak zazdili, takže jsme opravdu vycházeli z původních plánů,“ popisuje s nadšením nové prostory ředitel Regionálního muzea v Mikulové Petr Kubín.

V rodinném domě číslo 57 Mrštíkovi žili a napsali tam svá nejznámější díla. Pro expozici použili zástupci muzea nábytek z původního stavení, který se nacházel v muzejních depozitářích. Celou expozicí návštěvníky provedou sami bratři Mrštíkové, a to díky audiovizuální technice a spolupráci s boleradickými ochotníky. Scénář expozice připravili Oskar Brůža, Dalibor Dvořák, Hana Dvořáková a František Pavlíček, kteří se snažili propojit moderní prvky s těmi tradičními.

„Chtěli jsme, aby to bylo moderní, ale zároveň aby se zachovala autenticita celého prostoru. Kupříkladu jsme třeba nabarvili dveře a okna načerveno, protože víme, že Vilém si přál, aby byly červené. Takže nejde jen o rekonstrukci jako takovou, ale o návrat v maximální možné míře k původnímu duchu místa,“ neskrývá radost z dokončeného díla Kubín.

Na svém místě zůstala i původní hrušeň na přilehlé zahradě, kterou bratři Mrštíkové osobně zasadili. Právě zahrada nebo třeba nainstalovaná malotřídka na verandě budou sloužit přednáškám či výukovým programům pro školy. Otevřeno je i pro veřejnost, a to každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?