Retenční vodní nádrž opravily na jihu Čech Lesy ČR

23.05.2018 17:20 | Zprávy

Celkovou rekonstrukci umělé vodní nádrže Kapelunk v lesích Novohradských hor na jihu Čech provedl podnik Lesy ČR. Na stavbu za 3,9 milionů korun bez DPH podnik čerpal dotaci z Ministerstva zemědělství. Nádrž je nyní napuštěná a pojme až stoletou vodu.

Retenční vodní nádrž opravily na jihu Čech Lesy ČR
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Vodní nádrž Kapelunk (Kapelníkův rybník) v Novohradských horách u obce Pohoří na Šumavě v Jihočeském kraji byla na konci 18. století postavena jako umělá retenční a plavební nádrž napájená z Lužnice, která zadrží dostatek vody pro plavení dřeva. Vodní dílo se od té doby několikrát opravovalo. Jeho technický stav se ale v posledních letech výrazně zhoršoval. „Původní dřevěná výpust s čepovým uzávěrem se nedala ovládat, částečně destruovaný objekt bezpečnostního přelivu neodpovídal požadované kapacitě, hráz prorostla stromy. Původní koryto Lužnice se v místě souběhu s nádrží protrhlo, zdrž zanášely splaveniny,“ popsala stav Mojmíra Hillermanová, vedoucí správy toků – oblast povodí Vltavy z Lesů ČR. Podnik tedy v roce 2014 nechal zpracovat projektovou dokumentaci a v letech 2016 až 2017 se vodní dílo opravovalo. Letošní kolaudace stavbu uzavřela.

Původní výpust nahradil nový uzavřený betonový požerák s dvojitou stěnou. Destruovaný bezpečnostní přeliv se vyboural a na jeho místě je nový korunový přeliv obdélníkového profilu dimenzovaný na převedení stoleté vody. „Přemostili jsme také přeliv, aby po něm mohla přejet lesní technika s nosností 25 tun. V nátokové části nádrže jsme nechali vybudovat sedimentační předzdrž, která zachycuje splaveniny. Nátok a výtok z předzdrže stabilizuje srubová konstrukce. Tam jsme také vysadili 68 olší šedých,“ dodala vedoucí správy toků.

Kapelunk patří k nejkrásnějším nádržím Novohradských hor. Přestože leží stranou od všech značených i obvykle používaných cest a nalézt jej není jednoduché, stal se v posledních letech oblíbeným cílem cyklistů a turistů. Je cenným biotopem pro ohrožené druhy organizmů vázaných na rašelinné stanoviště, především však slouží k zadržení vody, což je nyní, tedy v době sucha, zásadní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …