Šestice odborníků se přijela seznámit se zkušenostmi českého projektu, který k záchraně unikátních stepí využívá divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury. Mezinárodního úspěchu dosáhl tuzemský projekt díky dvěma světovým prvenstvím. V roce 2015 se lokalita stala první rezervací na světě, v níž se vyskytovaly všechny tři klíčové druhy evropských velkých kopytníků. V letošním roce se pak v rezervaci podařilo všechny tři druhy poprvé na světě na jednom místě rozmnožit.
„WWF byla pro nás velkým vzorem a inspirací v době, kdy jsme zakládali naši organizaci. Proto nás velice potěšilo, že jsme její zástupce mohli přivítat v naší rezervaci,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.
Představitelé rakouské WWF si prohlédli jak čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic, kde se nacházejí divocí koně a pratuři, tak stodvacetihektarovou pastvinu u Benátek nad Jizerou, kde jsou spolu s divokými koňmi také zubři. Ty se nakonec exkurzi na rozsáhlé ploše pokryté z velké části hustou vegetací nepodařilo zahlédnout. „Pro rakouské kolegy to bude alespoň motivace, aby rezervaci znovu navštívili někdy v budoucnu,“ poznamenal s nadsázkou Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.
Ze strany rakouské organizace nešlo jen o zdvořilostní návštěvu. Členové výpravy se zajímali o konkrétní detaily spojené s managementem krajiny s pomocí velkých kopytníků, jež by mohli využít pro obdobné projekty, které jsou nyní realizované nebo se do budoucna plánují v Rakousku. Zítra odborníci z rakouské WWF zakončí návštěvu České republiky prohlídkou Národního Parku Podyjí.
Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva