Rosatom: Do turecké JE Akkuyu byl doručen lapač taveniny pro 2. blok

28.08.2020 21:20 | Zprávy

Ve středu 26. srpna 2020 byl na staveniště jaderné elektrárny Akkuyu dodán jeden z nejdůležitějších bezpečnostních systémů druhého bloku, lapač taveniny. Jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky typu VVER-1200 zde staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Rosatom: Do turecké JE Akkuyu byl doručen lapač taveniny pro 2. blok
Foto: red
Popisek: Rosatom

Výška nádoby lapače dosahuje 5,8 metrů, průměr 6,1 metrů. Lapač představuje nádrž v podobě ocelového jehlanu o hmotnosti 169 tun, která v případě mimořádné události vedoucí k roztavení paliva v aktivní zóně vzniklou taveninu bezpečně zachytí a zabrání úniku radioaktivních látek mimo prostor ochranného kontejnmentu. Tímto způsobem je životní prostředí v okolí elektrárny Akkuyu chráněno i v případě těch nejtěžších havárií. Lapačem taveniny jsou vybaveny všechny bloky ruské konstrukce generace III+. Toto zařízení má maximální bezpečnostní charakteristiky: zvýšenou seizmickou odolnost a hydrodynamickou a rázovou pevnost.

Lapač taveniny byl vyroben v ruském podniku Tjažmaš, který se specializuje na tento typ komponent. Jeho montáž na pozici určenou projektem proběhne v listopadu 2020. Po dokončení montáže přesáhne celková hmotnost lapače 668 tun.

Generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuklear, která realizuje projekt turecké jaderné elektrárny a patří do struktury Rosatomu, Anastasija Zotějeva uvedla: „Nejaktivnější práce probíhají v 1. bloku: v letošním roce plánujeme dokončit stavbu vnějších stěn do výšky +26,0, což odpovídá provozní úrovni reaktorového sálu. Potom budeme moci v následujícím roce namontovat reaktorovou nádobu a v srpnu přistoupit ke svařování hlavního cirkulačního potrubí. To už budou práce na „srdci“ jaderné elektrárny. Pro 1. blok už ruský Atommaš vyrobil 4 parogenerátory. Krátce na to, co dorazí na staveniště, očekáváme i dovezení reaktorové nádoby. V 2. bloku letos na podzim namontujeme lapač taveniny, který nám teď dorazil. Souběžně s tím budou stavěny i další pomocné objekty: zázemí pro stavební a montážní práce, sklad jaderného paliva a tunely.

V současnosti pracujeme na celém staveništi, žádné nedotčené úseky nám tu nezůstaly.“ V současnosti se v jaderné elektrárně Akkuyu pracuje na třech blocích. Všechny etapy výstavby jsou pečlivě sledovány nezávislými inspekčními organizacemi, státním dozorem NDK a také odborníky z mezinárodní inženýringové skupiny Assystem.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…