„Montáž lapače taveniny je významným krokem při výstavbě bloků VVER. Jde jednak o unikátní bezpečnostní systém jaderné elektrárny, ale především o první rozměrnou komponentu, která se montuje na reaktorovém sále. V současnosti se lapač používá ve všech projektech stavěných s ruskými technologiemi,“ uvádí Vadim Chlivněnko, vedoucí oddělení výstavby jaderné elektrárny Kudankulam.
Verze lapače taveniny používaná v blocích VVER se odlišuje od ostatních typů reaktorů a je výsledkem výzkumu a vývoje ruských vědeckých ústavů. Skládá se z ocelové nádoby a obětního materiálu ze speciální slitiny. Představuje jeden z nejdůležitějších bezpečnostních systémů a zabraňuje úniku radiace při nadprojektové havárii. Byl by použit v případě, že by se v důsledku havárie a výpadku chlazení jaderné palivo v reaktoru roztavilo a protavilo i stěnou reaktoru. Lapač v takovém případě taveninu zachytí a zajistí její chlazení.
Nádoba má hmotnost 160 tun a pro její montáž se používá těžkotonážní jeřáb.
Do výstavby elektrárny Kudankulam jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Armatury sem dodaly například firmy Arako, Armatury Group a MSA, čerpací techniku Sigma Group, kabely Kabelovna Kabex, servopohony ZPA Pečky a vysokotlaké ohříváky Vítkovice. Šlo o dodávky v hodnotě přes 1 miliardu korun.
Indická jaderná elektrárna Kudankulam se staví od roku 2002. První dva bloky VVER-1000 už jsou v provozu a v roce 2017 byla zahájena výstavba druhé dvojice bloků VVER-1000. Jde o největší jadernou elektrárnu v Indii.
Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva