Rosatom odeslal parogenerátory pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu

25.08.2020 20:29 | Zprávy

V podniku Atommaš (součást strojírenské divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) proběhla 24. srpna 2020 expedice parogenerátorů pro 1. blok turecké jaderné elektrárny Akkuyu. Nyní čtyři parogenerátory, každý o hmotnosti 355 tun, vyrazí na svou 3000 kilometrů dlouhou plavbu do Turecka.

Rosatom odeslal parogenerátory pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu
Foto: red
Popisek: Rosatom

V Turecku jsou stavěny čtyři bloky typu VVER-1200 generace III+ a každý bude mít čtyři parogenerátory. Jde o první jadernou elektrárnu na světě realizovanou podle modelu BOO (build-own-operate), kdy jedna společnost postaví jaderný blok v zahraničí, vlastní ho a provozuje.

Parogenerátor je jednou z klíčových komponent primárního okruhu jaderné elektrárny a patří mezi komponenty první bezpečnostní třídy. Jeho nádobu tvoří vodorovný válec se dvěma eliptickými dny. Ve střední části se nacházejí kolektory pro přívod a odvod chladicí látky. Spodní částí válce vede 11 000 trubiček, kterými primární voda předává teplo sekundární vodě, a v horní části je prostor, kde vzniká pára. Pokud bychom všechny trubičky, které jsou v jednom parogenerátoru bloku VVER-1200, poskládali za sebe, byly by dlouhé 148,5 kilometru. Průměr trubiček je 16 milimetrů a jsou dlouhé od 11 do 17 metrů. Délka celého parogenerátoru se pohybuje okolo 15 metrů, průměr je přes 4 metry. Jeho hmotnost činí 355 tun.

Generální ředitel společnosti Atomenergomaš, která zastřešuje strojírenskou divizi Rosatomu, Andrej Nikipelov uvedl: „Dnes jsme zahájili odesílání rozměrných komponent pro další zahraniční projekt Rosatomu, jadernou elektrárnu Akkuyu. V roce 2020 Atommaš nevídaným tempem expeduje tlakové nádoby reaktorů a parogenerátory: v letošním roce odešle zákazníkům z Ruska, Indie, Bangladéše a Turecka celkem 3 reaktorové nádoby a 17 parogenerátorů. Naše komponenty už pracují, nebo budou pracovat na třech ze šesti kontinentů. Dnešní událost, odeslání prvních parogenerátorů pro první tureckou jadernou elektrárnu, je dalším krokem k upevnění pozice Atomenergomaše jako globálního dodavatele spolehlivého vybavení pro bezpečný provoz jaderných elektráren.“

Dodávka komponent z Atommaše probíhá kombinovanou cestou. Nejdříve vede po silnici do přístavu na Cimljanské vodní nádrži a dále pokračuje na palubě lodi.

Podle projektu bude jaderná elektrárna Akkuyu po svém uvedení do provozu vyrábět ročně 35 TWh elektřiny. To přibližně odpovídá 90 procentům spotřeby Istanbulu a 10 procentům celkové spotřeby v Turecku. Elektrárna splňuje všechny současné požadavky světové jaderné společnosti, které jsou zakotveny v doporučeních a normách Mezinárodní agentury pro atomovou energii, její organizace International Nuclear Safety Group a požadavcích organizace evropských provozovatelů jaderných elektráren EUR.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…