Uvažuje se o některé odlehlé oblasti Ruska a rozhodnutí má padnout v blízké době. V rozhovoru pro Platts Nucleonics Week to 20. května 2019 řekl prezident společnosti Rusatom Overseas (součást Rosatomu) Jevgenij Pakermanov.
Portfolio projektů Rosatomu zahrnuje několik reaktorů malého výkonu a za vlajkovou loď jsou nyní považovány tlakovodní reaktory RITM-200. Tyto 50MWe reaktory se již montují na palubu nejnovějších ruských jaderných ledoborců a Pakermanov oznámil, že nyní Rosatom hodnotí několik lokalit v Rusku, kam umístí první suchozemský reaktor tohoto typu. Jednou z variant je výstavba v dole na měď a zlato Baim v Čukotském autonomním okruhu na dálném severovýchodě země.
„Rozvoj těžby v Baimské pánvi je rozsáhlý projekt, který bude po desítky let vyžadovat udržitelný zdroj elektřiny. Ve srovnání s ostatními možnostmi zajištění dodávek energie, se SMR jeví jako velice slibná varianta,“ řekl Pakermanov.
Kromě toho Rusatom Overseas jedná s GHP Group o možné výstavbě SMR v dole na železnou rudu Surojam v Čeljabinské oblasti a také s Jakutskou vládou o malých reaktorech pro odlehlé osídlené oblasti.
„Můžeme si tudíž vybírat a v blízké době plánujeme rozhodnout o tom, kde bude postaven první SMR v Rusku,“ řekl Pakermanov a dodal, že konečné rozhodnutí má podle očekávání padnout do konce roku a komerční provoz má být zahájen v roce 2026 nebo 2027. Během pěti nebo šesti let chce Rosatom zahájit sériovou výstavbu SMR.
Jaderné elektrárny malého výkonu s reaktory RITM-200 budou stavěny dle modulární koncepce, to znamená, že v jednom objektu se bude nacházet několik reaktorů, řekl Pakermanov.
„V zásadě se v Rusku soustředíme na výstavbu malých elektráren minimálně se dvěma bloky, ač konkrétní projekt bude záviset na energetických potřebách daného regionu a dalších parametrech,“ řekl Pakermanov.
Rosatom vypracoval studie hodnotící očekávanou cenu elektřiny vyráběnou malými reaktory, avšak konkrétní čísla společnost zatím neuvádí. V závislosti na lokalitě se budou celkové náklady trochu lišit, protože například v odlehlých oblastech náklady mírně narostou kvůli složitější přepravě a kvůli provozu na permafrostu, poznamenal Pakermanov.
Jak investiční, tak provozní náklady budou závislé na umístění elektrárny. „Avšak již nyní můžeme říci, že tyto elektrárny budou vyrábět elektřinu za konkurenceschopnou cenu oproti dieselgenerátorům, které jsou běžným řešením pro zajištění dodávek elektřiny v odlehlých oblastech Ruska,“ řekl Pakermanov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva