Rozhodci českého PRIAC a tureckého ITOTAM si vymění zkušenosti

08.11.2022 11:15 | Komerční článek

Rozhodci, zapsaní na listinách dvou významných arbitrážních institucí – pražského PRIAC a istanbulského ITOTAM, se připravují na pomoc podnikatelům z České republiky a z Turecka při řešení případných obchodních sporů v oblasti jižního Balkánu, Blízkého východu a východního Středomoří, ale také ve střední a východní Evropě. Dne 9. listopadu proběhne společný webinář, při kterém si přední odborníci na rozhodčí řízení v obou zemích, a zároveň aktivní rozhodci u českého rozhodčího soudu PRIAC, resp. u tureckého ITOTAM, vymění zkušenosti.

Rozhodci českého PRIAC a tureckého ITOTAM si vymění zkušenosti
Foto: priac.eu
Popisek: Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze - logo

Rozhodčí řízení je pro české a turecké podnikatele, kteří spolu dělají byznys, vítanou a vhodnou alternativou při řešení případných obchodních sporů. „Rozhodčí řízení v mezinárodních věcech, pokud probíhá u kompetentní a transparentní instituce, je rychlejší a efektivnější, než řešení sporů v rámci státní justice,“ upozorňuje profesor Alexander Bělohlávek, místopředseda rozhodčího soudu PRIAC.

Webinář, který proběhne 9. listopadu, má na programu představení obou rozhodčích soudů, které v červnu letošního roku uzavřely smlouvu o spolupráci, a pravidel jejich fungování, téma regulace rozhodčího řízení v Česku a Turecku a také problematiku uznávání a vykonávání rozhodčích nálezů v obou zemích. Mezi přednášejícími jsou za českou stranu JUDr. Vít Horáček, předseda PRIAC, a prof. Alexander Bělohlávek, místopředseda PRIAC, za tureckou stranu prof. Hakan Pekcanitez, prezident rozhodčího soudu ITOTAM a profesor Ilhan Helvaci, viceprezident ITOTAM. Na webináři budou vystupovat také další členové předsednictva PRIAC a zástupci Českomoravské komoditní burzy Kladno, která je zřizovatelem PRIAC. Předpokládá se rovněž účast zástupců Istanbulské obchodní a průmyslové komory, která je zřizovatelem ITOTAM. PRIAC proto informoval o této aktivitě také Ministerstvo zahraničí České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR, CzechTrade a další instituce.

„Záměrem PRIAC je navázat bilaterální vztahy s renomovanými rozhodčími soudy v zemích, které jsou z pohledu zahraničně-obchodních vazeb českých podnikatelů stále perspektivnější a kde rozhodčí řízení představuje vhodný nástroj pro posílení právní jistoty v obchodních vztazích. Kromě Turecka spolupracujeme na podobném principu s našimi kolegy, právníky a rozhodci také v Rakousku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu a tento seznam budeme dále rozšiřovat,“ upozorňuje profesor Alexander Bělohlávek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 15,3  GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

19:11 ČEZ: 15,3 GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

Číslo týdne