Před několika dny oznámil současný ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček svůj záměr nahradit na dubnovém volebním sjezdu strany stávajícího předsedu a ministra vnitra Jana Hamáčka v čele sociální demokracie. Petříček by chtěl také sestavit volební tým a kandidovat jako lídr do sněmovních voleb.
Petříčkova ambice stanout v čele strany však zaskočila i některé členy jeho domovské pražské organizace sociální demokracie, neboť o jeho úmyslu dopředu většina z nich nic nevěděla. Návrh usnesení, s nímž na jednání předsednictva Petříček přišel, tak nakonec spadl pod stůl a přítomní pouze přijali usnesení, podle kterého Petříčkův záměr vzali na vědomí.
Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, drtivá většina voličů a sympatizantů ČSSD by ráda i nadále viděla v čele sociální demokracie stávajícího předsedu Jana Hamáčka. Podporu mu vyjádřilo 73,6 procent, zatímco necelá pětina by se přiklonila k Petříčkovi (18,1%).
V médiích se též objevila výzva bohumínské ČSSD, která požaduje okamžitý odchod sociálních demokratů z vlády. Za tamní organizaci to prohlásil její předseda Igor Bruzl a někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Překvapivě se však ani tato výzva nesetkala podle zjištění společnosti SANEP s pozitivní odezvou u voličů a sympatizantů této strany. Pro setrvání ve vládní koalici se vyslovila necelá polovina (47,3%), proti pak 38,6 procent. Jasno v této otázce nemá 14,1 procent voličů a sympatizantů této strany.
Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, Jan Hamáček má ve straně velmi silnou pozici a také důvěru, kterou mu vyslovilo 67,2 procent voličů a sympatizantů strany. Nedůvěru Hamáčkovi vyjádřila pak jen pouhá pětina voličů a sympatizantů sociální demokracie (22,3%).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva