Na druhém místě by pak skončila Občanská demokratická strana v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 14,7 procentního bodu. Z průzkumu je patrné, že ODS, která šla do voleb v rámci koaličního uskupení SPOLU společně s TOP 09 a KDU-ČSL, je evidentně nejsilnějším článkem a hnacím motorem tohoto koaličního bloku. ODS totiž jako jediná strana získala oproti minulému měření více voličských preferencí než její dva zbylí koaliční ápartneři (TOP 09 a KDU-ČSL).
Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD Tomia Okamury, a to se ziskem 11,3 procentního bodu, což znamená nárůst voličských preferencí oproti konci minulému roku o 1,4 %.
Na čtvrtém místě by nyní koncem ledna skončilo hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana se ziskem 9,2 procentního bodu. Oproti výsledkům měření z konce loňského roku by si tak toto hnutí pohoršilo v současné době o 1,5 procentního bodu.
Pátou příčku by pak obsadila strana TOP 09 se ziskem 6 %.
Šestou příčku by v nynějším průzkumu společnosti SANEP získali PIRÁTI, a to se aktuálním ziskem 5,4 procentního bodu, což znamená pokles voličských preferencí oproti konci loňského roku o 2,2 %. Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.
Na sedmém místě by v aktuálním měření skončila ČSSD se ziskem 4,2 procentního bodu. Skoro to vypadá, jako by sociální demokraté vyklidili veřejný prostor. Její nový předseda Michal Šmarda, který v prosinci loňského roku vystřídal v čele strany Jana Hamáčka, zatím potenciální voliče ničím neoslovil, a ani jim nenabídl jasné a srozumitelné argumenty, proč by právě tuto stranu lidé měli volit.
Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, nejvíce na předvolebních koaličních uskupení vydělali lidovci, kteří mají v současné době ve Sněmovně 23 křesel, avšak v nynějších hypotetických volbách by se do Sněmovny PČR vůbec nedostali. Koncem ledna by KDU-ČSL získala pouhých 4,1 procentního bodu.
Tříprocentní hranici by v lednu tohoto roku překročila ještě KSČM (3,2%). Svobodní a Strana zelených, jakožto strany zastoupené v Parlamentu České republiky a jsou tudíž součástí měření, by nyní získali 1,8% (Svobodní) a 1,2% (Strana zelených).
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených v Parlamentu České republiky a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v lednu letošního roku tří procentní hranici:
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 20. – 26. ledna 2022 na vybrané skupině v souhrnu 1.839 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.246 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Průzkum listopadových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 64,3 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva