„Při přípravě programu Oprav dům po babičce jsme sledovali dva hlavní cíle: primárně jsme ho koncipovali jako pomoc mladým českým rodinám zajistit si vlastní důstojné a současně úsporné bydlení. Zároveň jsme chtěli plně využít potenciál stávající zástavby a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další a další zemědělská půda,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Po roce od spuštění programu evidujeme přes 5 tisíc žádostí v objemu 5 miliard korun, z čehož je většina již vyplacena na účtech žadatelů. Je vidět, že žadatelé využívají plnou výši podpory, tedy přibližně jeden milion korun. Ukazuje se, že nabídka předfinancování projektu kombinací zálohové dotace a výhodného úvěru byla tím správným krokem, který pomohl domácnostem odbourat nejčastější bariéru na cestě k úspornějšímu bydlení – nedostatek vlastních vstupních prostředků na nákladnou komplexní renovaci, generující maximální úspory,“ vysvětluje ministr Hladík.
Zároveň došlo k výraznému zvýšení podílu komplexních renovací v přijatých žádostech na podporu zateplení u rodinných domů. „Zatímco v předchozí etapě programu Nová zelená úsporám se jen čtvrtina žádostí o podporu zateplení týkala komplexních renovací, v nové etapě od září 2023 se do hlubokých a nejvíce úsporných rekonstrukcí pouští již tři čtvrtiny žadatelů o dotaci na zateplení rodinného domu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává: „Více než 90 % žadatelů využívá možnost zahrnout do podporovaného projektu i další opatření, která umocňují výsledný úsporný efekt renovace.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva