SFŽP: Program Oprav dům po babičce zvýšil zájem o podporu komplexních renovací

06.10.2024 7:14 | Tisková zpráva

Ministerstvo životního prostředí spustilo před rokem motivační program Oprav dům po babičce. České domácnosti dostaly poprvé k dispozici unikátní finanční nástroj – zálohovou dotaci kombinovanou s výhodným úvěrem na důkladné renovace starších rodinných domů. Program z rodiny dotačních titulů Nové zelené úsporám oslovil již 5 tisíc domácností, převážně mladých rodin, které si řekly o více než 5 miliard korun. Ve srovnání s předchozím obdobím se zájem o podporu hlubokých renovací rodinných domů ztrojnásobil.

SFŽP: Program Oprav dům po babičce zvýšil zájem o podporu komplexních renovací
Foto: Státní fond životního prostředí
Popisek: Státní fond životního prostředí

„Při přípravě programu Oprav dům po babičce jsme sledovali dva hlavní cíle: primárně jsme ho koncipovali jako pomoc mladým českým rodinám zajistit si vlastní důstojné a současně úsporné bydlení. Zároveň jsme chtěli plně využít potenciál stávající zástavby a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další a další zemědělská půda,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Po roce od spuštění programu evidujeme přes 5 tisíc žádostí v objemu 5 miliard korun, z čehož je většina již vyplacena na účtech žadatelů. Je vidět, že žadatelé využívají plnou výši podpory, tedy přibližně jeden milion korun. Ukazuje se, že nabídka předfinancování projektu kombinací zálohové dotace a výhodného úvěru byla tím správným krokem, který pomohl domácnostem odbourat nejčastější bariéru na cestě k úspornějšímu bydlení – nedostatek vlastních vstupních prostředků na nákladnou komplexní renovaci, generující maximální úspory,“ vysvětluje ministr Hladík.

Zároveň došlo k výraznému zvýšení podílu komplexních renovací v přijatých žádostech na podporu zateplení u rodinných domů. „Zatímco v předchozí etapě programu Nová zelená úsporám se jen čtvrtina žádostí o podporu zateplení týkala komplexních renovací, v nové etapě od září 2023 se do hlubokých a nejvíce úsporných rekonstrukcí pouští již tři čtvrtiny žadatelů o dotaci na zateplení rodinného domu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává: „Více než 90 % žadatelů využívá možnost zahrnout do podporovaného projektu i další opatření, která umocňují výsledný úsporný efekt renovace.“

V programu Oprav dům po babičce mohou získat ekonomicky aktivní majitelé rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení až jeden milion korun na komplexní zateplení obálky budovy, a to ještě před započetím renovace. Další statisíce korun dostanou navíc na ekologické zdroje tepla, fotovoltaiku, systémy na hospodaření se srážkovou a odpadní vodou a další úsporná a adaptační řešení.

Jedním z cílů programu bylo též pomoci domácnostem pečujícím o děti, které nejvíce pociťují důsledky vysokých životních nákladů a nízké dostupnosti hypotečních úvěrů. Rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun proto zvýhodňuje v programu každé nezaopatřené dítě žadatele. „Po roce vidíme, že program se podařilo správně zacílit, neboť dvě třetiny žádostí v programu Oprav dům po babičce přicházejí právě od rodin s malými dětmi,“ vysvětluje Petr Hladík.

Dotace vyplácená před realizací rekonstrukce byla na jaře letošního roku doplněna o možnost získat výhodný úvěr od stavebních spořitelen a bank. Unikátní finanční nástroj je výsledkem spolupráce státu s bankovním sektorem a umožňuje spolufinancovat komplexní renovace rodinných domů za mimořádně výhodných podmínek, kdy prostředky na zvýhodněný úvěr rovným dílem poskytuje Státní fond životního prostředí ČR bezúročně z Modernizačního fondu a finanční instituce z vlastních zdrojů. Díky této kombinaci je výsledný úrok poloviční s fixací minimálně na pět let. Spořitelny a banky navíc pro potřeby tohoto finančního produktu nepožadují zástavu nemovitosti a nabízejí dlouhodobou splatnost.

Zvýhodněný úvěr je poskytován úspěšným žadatelům v programu Oprav dům po babičce na pokrytí způsobilých výdajů na renovaci a může dosáhnout až dvojnásobku schválené dotace. Renovovaný dům bude výrazně úspornější a peníze ušetřené za energie pomohou domácnostem úvěr splatit.

„Největším přínosem programu Oprav dům po babičce je, že pomůže i těm domácnostem, které se dosud nemohly pustit do renovace kvůli nedostatku vlastních vstupních zdrojů,“ zdůrazňuje ministr Petr Hladík. „My jim nabízíme řešení, kdy část finančních prostředků dostanou žadatelé předem formou nevratné dotace a zbytek si půjčí, ve srovnání s běžnými úvěry, za poloviční úrok. Důležitý je fakt, že poskytnuté peníze se vrací zpět státu a mohou se tak využít pro další renovace,“ uzavírá ministr.

Program Oprav dům po babičce je od září 2023 součástí nejefektivnějšího a nejdéle trvajícího dotačního programu Nová zelená úsporám určeného na podporu energetických úspor v rodinných a bytových domech. V programu Nová zelená úsporám bylo od roku 2021 podpořeno již více než čtvrt milionu projektů částkou přesahující 52 miliard korun z Národního plánu obnovy a Modernizačního fondu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olympiáda dětí a mládeže rozproudí Moravskoslezský kraj

22:03 Olympiáda dětí a mládeže rozproudí Moravskoslezský kraj

Po třinácti letech se do Moravskoslezského kraje vrací největší multisportovní akce v Česku Olympiád…