Sdružení místních samospráv podporuje snahu dotčených obcí a Jihomoravského kraje zabránit těžbě štěrkopísku v těsné blízkosti významného zdroje pitné vody. SMS ČR je připravena v reakci nejen na tuto kauzu iniciovat maximální zákonnou ochranu vody a půdy jako nejcennějších veřejných statků, a to například i změnou Ústavy. Řekl to dnes předseda SMS ČR Stanislav Polčák na tiskové konferenci poté, co Senát projednával petici „NE ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí“.
Pokud dojde k těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, bude to znamenat ohrožení prameniště pitné vody pro 140 tisíc obyvatel v Jihomoravském kraji. Jedná se o 57 obcí, které jsou na tento zdroj připojeny nebo se na něj z důvodu vzrůstajícího sucha v území postupně připojují. Těžba by se přitom měla odehrávat jen 500 metrů od tohoto zdroje.
„V situaci, kdy se o suchu a nedostatku vody mluví jako o hrozící globální katastrofě a kdy je Jihomoravský kraj dlouhodobě nejpostiženějším regionem, je laxnost MŽP v této věci zcela nepochopitelná. Ochrana zdrojů vody a kvality vody musí být jednoznačnou prioritou, jak jsme se mohli přesvědčit během letošního léta. Záměr těžit štěrkopísek i přes riziko ohrožení zdroje vody je v přímém rozporu se strategií vlády pro boj se suchem z roku 2016 a je typickou ukázkou nekoncepčního uvažování,“ řekl po jednání Senátu Polčák.
Posudek, který nechal zpracovat Jihomoravský kraj, říká, že těžba přinese negativní dopady na místní podpovrchové vody a že rizika vzniklá po odkrytí hladiny podzemní vody není možné eliminovat žádnými reálně a finančně proveditelnými opatřeními. Navíc podle tohoto posudku dosavadní proces posouzení vlivu zamýšlené těžby na životní prostředí proběhl podle modelu, který neodpovídá skutečným hydrogeologickým poměrům. Přesto MŽP vydalo v roce 2015 souhlasné stanovisko EIA.
„SMS ČR povolení těžby jednoznačně odmítá a upozorňuje na aroganci státních úřadů vůči samosprávám. V celém procesu nejsou akceptovány odborné připomínky k možnosti těžby a jejím dopadům na zdroj pitné vody v území. Tato kauza je skandálním příkladem pasivity až nezájmu centrálních orgánů o problémy regionů a obcí,“ řekl dále Polčák s tím, že vzhledem k tomu, kolik let se kauza těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu táhne, vyzve SMS ČR premiéra Babiše, aby lokalitu navštívil a přímo na místě se se situací seznámil.
O Sdružení místních samospráv ČR
Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje přes 1700 obcí a měst v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva