„Běžně se stává, že jeden kontrolní orgán neshledá žádné pochybení, ale další později ano. Například rozdílná stanoviska v hodnocení zadávacího řízení poskytovatelem finančního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jde o věci, které dlouhodobě ztěžují správu obcí. Proto navrhujeme za Sdružení místních samospráv jednoduchá opatření, která by pomohla situaci řešit. To jsou například témata, která jsme řešili na debatě k přípravě věcného záměru zákona, kterou pořádalo Ministerstvo financí,“ říká předsedkyně Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Eliška Olšáková.
Problematiku duplicity kontrolních činností navrhuje SMS ČR řešit dlouho diskutovanou evidencí plánovaných kontrol. Každý kontrolní orgán by s určitým předstihem musel nahrát do systému informace o plánovaných kontrolách a umožnit tak koordinaci mezi jednotlivými kontrolními orgány. Sdružení místních samospráv také požaduje sjednocení výkladu relevantních právních předpisů napříč kontrolními orgány i kontrolujícími osobami. K tomu by přispělo silnější metodické vedení příslušných orgánů státní správy. Konkrétně v oblasti finančních kontrol jde o metodickou činnost Ministerstva financí ČR.
„Nejde přitom jen o zjednodušení „života“ zejména menších obcí, které se potřebují soustředit na problémy každodenního výkonu veřejné správy. Přispělo by to i k efektivnějšímu fungování kontrolních orgánů státu a v neposlední řadě i úsporám času a peněz,“ dodává Eliška Olšáková.
Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje přes 2200 obcí z celé republiky proto bude prosazovat novou legislativní úpravu výkonu veřejnoprávních finančních kontrol. SMS ČR upozorňuje na skutečnost, že zákon o finanční kontrole platí už od roku 2001, tedy před vstupem ČR do Evropské unie a prostor ke změnám určitě existuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva