SOČR: Rozhlasoví symfonici se po třech letech vracejí do Japonska

18.06.2018 19:23 | Zprávy

Přesně tři týdny prožije na cestách 85 členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Do Japonska zamíří 18. června už po dvanácté, aby pod taktovkou svého šéfdirigenta Ondreje Lenárda a ve spolupráci s řadou sólistů odehráli celkem třináct koncertů.

SOČR: Rozhlasoví symfonici se po třech letech vracejí do Japonska
Foto: rozhlas.cz/ Khalil Baalbaki
Popisek: SOČR v Rudolfinu

Uskuteční se mj. i v tokijské Suntory Hall, ósacké a fukuocké Symphony Hall nebo nagojské City Hall. V programech jsou vepsána jména Dvořák, Smetana, Beethoven, Chopin a Rachmaninov.  

Nebude nikterak nadsazené, uvedeme-li, že SOČR se po minulých turné může skutečně těšit na „své“ publikum. Při průměrné kapacitě sálů kolem 1 900 sedadel navštíví koncerty SOČRu během nadcházejícího turné bezmála 25 tisíc posluchačů. Jejich láska k české hudbě a kultuře je pověstná. Dvořákova Novosvětská nebude chybět ani na jednom koncertu; bez Smetanovy Vltavy se obejde pouhý jeden jediný z programů.

Uváděné skladby:
Bedřich Smetana: Má vlast (výběr)
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104
Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53
Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46 a op. 72 (výběr)
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur, op. 92
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll, op. 11
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21
Sergej Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18

V instrumentálních koncertech se představí renomovaní japonští umělci – klavíristé Fuzjiko Hemming, Miyuji Kaneko, Katsunori Ishii a Hiroko Sasaki, violoncellista Dai Miyata a houslista Keisuke Okazaki. V sólistické sestavě nechybí ani ukrajinský klavírista Vadym Kholodenko.

S jakými pocity odjíždí do země vycházejícího slunce ředitel orchestru Jakub Čížek? „Japonsko je země hudbě zaslíbená a při koncertech v tamních vyprodaných sálech mám vždy neodbytně silný pocit, že české hudbě zvlášť. Když slyšíte tóny Smetanovy Vltavy nebo Dvořákovy Novosvětské v některé z akusticky vytříbených síní, jako například v Suntory Hall v Tokiu nebo v Aichi centru v Nagoji, je to skutečně působivý zážitek na celý život.“

K nadcházejícímu turné rozhlasových symfoniků se vyjádřil i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral: „Je hezkou souhrou okolností, že nás SOČR odjíždí reprezentovat právě v  roce 95. narozenin Českého rozhlasu. Z průkopnického počinu, kterým se začala psát historie v pražských Kbelích, jsme se propracovali k instituci celonárodního významu, stali se jedním z největších mediálních domů v naší republice a respektovaným veřejnoprávním vysílatelem v celoevropském měřítku. Hudebníci ze SOČRu pak šíří věhlas Českého rozhlasu i v takto vzdálené destinaci.“

Zpět do České republiky přicestuje SOČR v pondělí 9. července.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?