Uskuteční se mj. i v tokijské Suntory Hall, ósacké a fukuocké Symphony Hall nebo nagojské City Hall. V programech jsou vepsána jména Dvořák, Smetana, Beethoven, Chopin a Rachmaninov.
Nebude nikterak nadsazené, uvedeme-li, že SOČR se po minulých turné může skutečně těšit na „své“ publikum. Při průměrné kapacitě sálů kolem 1 900 sedadel navštíví koncerty SOČRu během nadcházejícího turné bezmála 25 tisíc posluchačů. Jejich láska k české hudbě a kultuře je pověstná. Dvořákova Novosvětská nebude chybět ani na jednom koncertu; bez Smetanovy Vltavy se obejde pouhý jeden jediný z programů.
Uváděné skladby:
Bedřich Smetana: Má vlast (výběr)
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104
Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53
Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46 a op. 72 (výběr)
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur, op. 92
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll, op. 11
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21
Sergej Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18
V instrumentálních koncertech se představí renomovaní japonští umělci – klavíristé Fuzjiko Hemming, Miyuji Kaneko, Katsunori Ishii a Hiroko Sasaki, violoncellista Dai Miyata a houslista Keisuke Okazaki. V sólistické sestavě nechybí ani ukrajinský klavírista Vadym Kholodenko.
S jakými pocity odjíždí do země vycházejícího slunce ředitel orchestru Jakub Čížek? „Japonsko je země hudbě zaslíbená a při koncertech v tamních vyprodaných sálech mám vždy neodbytně silný pocit, že české hudbě zvlášť. Když slyšíte tóny Smetanovy Vltavy nebo Dvořákovy Novosvětské v některé z akusticky vytříbených síní, jako například v Suntory Hall v Tokiu nebo v Aichi centru v Nagoji, je to skutečně působivý zážitek na celý život.“
K nadcházejícímu turné rozhlasových symfoniků se vyjádřil i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral: „Je hezkou souhrou okolností, že nás SOČR odjíždí reprezentovat právě v roce 95. narozenin Českého rozhlasu. Z průkopnického počinu, kterým se začala psát historie v pražských Kbelích, jsme se propracovali k instituci celonárodního významu, stali se jedním z největších mediálních domů v naší republice a respektovaným veřejnoprávním vysílatelem v celoevropském měřítku. Hudebníci ze SOČRu pak šíří věhlas Českého rozhlasu i v takto vzdálené destinaci.“
Zpět do České republiky přicestuje SOČR v pondělí 9. července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva