SP ČR ve spolupráci s CZELA (občanské sdružení advokátů -specialistů na pracovní právo) připravil pro členské firmy seminář na téma „Aktuální problémy v právní úpravě v oblasti zaměstnanosti a jak na ně.“
Seminář byl zaměřen na změny v pracovněprávní legislativě v roce 2012, které přinesly a ještě přinesou zaměstnavatelům řadu problémů a zvýšily nejen jejich administrativní zatížení, ale mají dopady i ekonomické.
Na úvod se Mgr.Markéta Cibulková a Mgr. Ing.Jan Procházka, L.L.M věnovali problematice Švarcsystému (nelegálnímu zaměstnávání nejen cizinců), kdy svůj výklad doplnili o pohled na přístup finančních úřadů ke kontrolám závislé činnosti. Dále zmínili povinnosti zaměstnavatelů, zejména dle diskutovaného §136 zákona o zaměstnanosti, a jak se chovat v případě kontroly ze strany inspektorátu práce. Na závěr svého vystoupení se pokusili formulovat praktický návod, jak ošetřit smlouvy s OSVČ, aby se minimalizovala možnost prohlášení jejich činnosti za výkon nelegální práce.
Druhý blok přednášek se věnoval problematice zaměstnávání cizinců ze třetích zemí. Prezentace Mgr. Romany Náhlíkové Kaletové obsahovala přehledné grafy k pochopení problematiky postupu při získávání nových a prodlužování stávajících povolení k zaměstnávání cizinců ze třetích zemí. Přednášející se dotkla i otázky, která je pro zaměstnavatele klíčová, a to je možnost pracovních cest takovýchto zaměstnanců. Dále ve svém vystoupení představila společný projekt ministerstev průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí, zahraničních věcí a vnitra „Zrychlená procedura pro vnitropodnikově převáděné zaměstnance “. Mgr. Matěj Daněk objasnil postup při nostrifikaci dokladů a přiblížil novou právní úpravu vstupu a pobytu cizinců na území ČR, která zapracuje do české legislativy směrnici EU 2011/98/EU.
Tématem třetího bloku přednášek byly aktuality týkající se pracovnělékařských služeb, tedy změn dle zákona č. 373/2011 Sb. Největším problémem aplikace zákona v praxi je neexistence prováděcí vyhlášky, která snad vyjde začátkem roku 2013. V současné době se tedy postupuje dle přechodných ustanovení. Nejvíce diskutovaná otázka povinných vstupních prohlídek i u prací konaných na základě dohod mimo pracovní poměr by měla být ošetřena poslaneckou novelou, o jejíž vznik se zasloužil i SP ČR. Prezentace JUDr. Dominka Brůhy, Ph.D a JUDr.Jaroslava Škubala byla doplněna o zajímavé judikáty.
Čtvrtý blok semináře se týkal problematiky zaměstnávání osob se zdravotním postižením a povinného podílu. Přednášely JUDr.Teraza Kadlecová a Mgr. Veronika Odrobilová. Tomuto tématu bude pro jeho závažnost a dopady posledních legislativních změn na zaměstnavatele věnován samostatný článek v příštím Spektru.
Na závěr semináře vystoupil JUDr.Karel Rychtář, který představil projekt „Sociální pilíř konceptu společenské odpovědnosti firem (CSR), ve vztahu k zaměstnanosti OZP na volném trhu práce“, který úzce souvisí s přednášenou problematikou.
O seminář byl velký zájem, ale z důvodu omezené kapacity sálu nebylo možno vyhovět všem zájemcům. Svaz jedná o možnosti tento zajímavý a dle ohlasu z řad účastníků užitečný seminář opakovat.
Přednášeným tématům se Svaz aktivně věnuje a další užitečné informace naleznete na webu www.spcr.cz
JUDr. Jitka Hlaváčková
Sekce zaměstnavatelská
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva