SP ČR: Průmysl sráží vysoké ceny energií

28.10.2012 15:44 | Zprávy

Na tiskové konferenci prezident SP ČR J. Hanák kritizoval nepředvídatelnost vlády a rostoucí ceny energií.

SP ČR: Průmysl sráží vysoké ceny energií
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Průmyslníci v České republice jsou výrazně nespokojeni s nestabilitou podnikatelského prostředí a kriticky hodnotí nepředvídatelnost chování koaliční vlády. Kondici průmyslu zhoršuje slabá zahraniční a domácí poptávka a rostoucí ceny energií. To jsou některé závěry z aktuálního dotazníkového šetření mezi nefinančními podniky Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky. Ve statistickém šetření odpovídalo 188 respondentů.

„Podnikatelská sféra je zklamána stavem politické reprezentace, vnitřními rozpory v ODS. Jsme svědky nestability daňové, politické a zhoršujícího se podnikatelského prostředí, místo abychom řešili praktické kroky ke zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Současně odsoudil přístup vlády, která schválila snížení podpory na obnovitelné zdroje energie. Kvůli tomu budou tuzemské podniky ještě výrazněji zatíženy zdražením elektrické energie. Jak vyplývá z šetření, ještě před tímto rozhodnutím kabinetu firmy považují za klíčové faktory omezující jejich růst ceny energií (jako nejdůležitější bariéru růstu to uvádí 55 % tuzemských firem) a ceny materiálů a surovin (53 % respondentů). Průmyslové firmy upozorňují na to, že mají pouze omezenou množnost promítnout růst cen vstupů do výstupů.

K problematice růstu cen energií se dnes na společné tiskové konferenci vyjadřovaly i členské odvětvové svazy a také Svaz chemického průmyslu.

„Podíl nákladů na energie je v Evropě dva krát vyšší než v USA. Výrazně nás zatěžuje ekologická legislativa a tlačí na nás ceny energií, místo aby byla přijatí opatření na zvýšení konkurenceschopnosti,“ uvedl Miroslav Svoboda, vedoucí sekretariátu Odvětvového svazu Hutnictví železa. Právě hutní výroba nezažívá dobré časy, podle odhadů by letos měla poklesnout o 5 až 10 %.

O cenách energií jako vražedném noži vůči průmyslu hovořil také František Hýbner, ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace. „Naše firmy pociťují zvýšení cen vstup. Přesto odvětví dokázalo meziročně růst o 1,5 procenta,“ uvedl František Hýbner.

Ceny energií, představující zhruba 35 procent nákladů, silně dopadají na tuzemský chemický průmysl. Ten prokazuje svojí konkurenceschopnost růstem o sedm až osm procent za prvních osm měsíců. Je tu ale riziko, že ho zbrzdí zejména ceny energií. „Ve srovnání s Německem platí naše podniky dva krát více,“ uvedl Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu.

Stejný kritický názor vyjádřili i představitelé sklářského a keramického průmyslu, které je energeticky velmi náročné. „Podpora obnovitelných zdrojů energie si vybere další daň a zhorší konkurenceschopnost našich firem. Cenami energií patříme k nejdražším zemím,“ uvedla Magda Purkrábková, tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu.

Současně podniky ve zmíněném statistickém šetření a zástupci odvětvových svazů poukázaly na to, že se v České republice nezlepšuje podnikatelské prostředí, což je další negativní faktor, snižující konkurenceschopnost ekonomiky. Podniky si stěžují na úroveň legislativy a slabou vymahatelnost práva, nadále rozvětvenou byrokracii a vysokou míru korupce. Tyto čtyři uvedené faktory považují za nejdůležitější, které působí na kvalitu podnikatelského prostředí. Podle čtvrtiny zástupců firem dochází dokonce ke zhoršení situace v oblasti přijímání zákonů a stejný podíl respondentů hovoří o dalším zhoršování míry korupce. Zlepšení úrovně legislativy uvádí jen zlomek firem (1 %) a korupce (2 %). Podobně kriticky hodnotí firmy stav byrokracie, téměř čtvrtina (23%) hovoří o zhoršování stavu a jen 1% z nich zmiňuje zlepšení.

Vzhledem k tomu, že průmysl jako celek nedozná na přelomu roku oživení a ekonomika klesne o jedno procento, nedá se předpokládat zvyšování mezd a nábor nových pracovníků. Zaměstnanost v průmyslu by se dokonce měla snížit za celý rok 2012 o více jak jedno procento a pokles počtu pracovníků bude pokračovat i v příštím roce. Mzdy porostou jen velmi zvolna, v průměru odhady uvádějí nárůst v příštím roce o zhruba jedno a půl procenta (1,65 %).

Celkově lze výsledky šetření shrnout následovně: „Ekonomika je nejslabší za poslední dva roky, nejistota a nedůvěra přetrvává, zakázek zřejmě nepřibude, zaměstnanost mírně klesne. Výsledky sice nejsou až tak katastrofické, ale současné období a přelom roku bude pro firmy obtížný, bohužel jim k tomu nepomáhá ani stav podnikatelského prostředí“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

13:28 MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

Pražští radní schválili vyhlášení programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí…