SPELOS: Vítáme razie celní správy proti kvízomatům!

20.04.2018 17:11 | Zprávy

V posledních týdnech jsme zaznamenali řadu oficiálních prohlášení Celní správy České republiky, která se zaměřuje na boj s nelegálním hazardem, převážně kvízomaty.

SPELOS: Vítáme razie celní správy proti kvízomatům!
Foto: archiv
Popisek: Petr Mikoška, člen představenstva sdružení SPELOS

Tyto aktivity vítáme a považujeme je za nezbytné k tomu, aby mohl v naší zemi i nadále působit legální trh a nedocházelo k nežádoucí kriminalizaci hráčů, odlivu finančních prostředků z veřejných rozpočtů a dalším negativním jevům.

Celní správě jsme od počátku nápomocni v jejím boji a budeme i nadále. Sami aktivně upozorňujeme na adresy, na kterých je hazard provozován nelegálně. Uvědomujeme si totiž nebezpečí, které nelegální provoz hazardu působí a pokud nedojde skutečně k tvrdým zásahům a postihům, tato situace se bude stejně, jako v jiných zemích, jen zhoršovat.

Dle našich zkušeností kvete černý hazard nejčastěji ve městech se zákazovými vyhláškami, ale také v místech, kde v návaznosti na legislativu skončil legální provoz hazardu. Právě zde je ve většině případů dnes provozován hazard nelegální.

Černé herny s kvízomaty, případně v podobě soukromých spolků, vznikají během pár dnů nebo dokonce hodin poté, co daná místa opustí legální provozovatelé. Nelegálních strojů je v provozovnách přitom často více, než bylo dříve legálních. Kvízomaty jsou tedy přímým důsledkem prohibice nebo přehnané regulace.

Velkou vinu na současné situaci má nový zákon. Byť je v něm řada pozitivních změn, jako celek neplní účel. Legální společnosti v souvislosti se zákazem provozu v restauracích, hospodách a dalších objektech musely výrazně utlumit své aktivity. V případě některých společností se jedná až o 90%. Musejí propouštět stovky zaměstnanců a velmi výrazné jsou i poklesy v oblasti odvodu veřejných prostředků. Navíc v zákoně nejsou ani stanovena kritéria, na jejichž základě by měly obce přijímat obecně závazné vyhlášky.

Dochází tak k nebývalému  rozšíření nelegálního sázení, které jsme v České republice ještě před pár lety vůbec neznali, a to jak v kamenných pobočkách (převážně se jedná o kvízomaty), tak po internetu.

Legální provoz, který splňuje veškerá bezpečnostní kritéria, je v České republice obrovskou rychlostí nahrazován provozem nelegálním, který nenabízí žádnou ochranu dětí a mladistvých či patologických hráčů ani možnost kontroly finančních toků.

Kontroly a zásahy proti nelegálům ze strany Celní správy proto hodnotíme velmi pozitivně, a to i přes to, že se podle zkušenosti někteří nelegální provozovatelé na místa vracejí opakovaně i po raziích celní správy. Je také třeba důslednost při vymáhání uložených pokuty – ty totiž vesměs nejsou hrazeny.

Bohužel v tomto směru musíme konstatovat, že kdyby Ministerstvo financí vytvořilo pořádnou a skutečně kvalitní zákonnou normu, tyto problémy bychom vůbec nemuseli řešit.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…