SPÚ: Pozemkové úpravy umí pomoci naší krajině v mnoha směrech

27.03.2019 17:20 | Zprávy

Pozemkové úpravy jsou jednou z nosných agend Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Díky jejich realizaci se umí příroda snáze vypořádat s negativními jevy klimatických změn, jako jsou povodně nebo naopak dlouhá období sucha. Zásadní vliv na stav naší krajiny máme ale my, lidé.

SPÚ: Pozemkové úpravy umí pomoci naší krajině v mnoha směrech
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

Velké procento vlastníků pozemků v České republice se nestará o to, co se s jejich půdou děje. Oproti jiným vlastněným nemovitostem jaksi automaticky předpokládáme, že žádnou péči nepotřebují. To je ale velký omyl. Pozemky jsou vystavovány například erozi, záplavám nebo jiným povětrnostním vlivům, jež je postupně znehodnocují. Právě vhodné pozemkové úpravy ale umí těmto jevům čelit.

Pro vlastníky pozemků je pozitivní zprávou, že pozemkové úpravy i jejich případné následné realizace, financuje SPÚ. Částečně z vlastního rozpočtu, ale především prostřednictvím evropského Programu pro rozvoj venkova. Do současné doby se SPÚ podařilo dokončit 2402 komplexních a 2921 jednoduchých pozemkových úprav na celkové ploše větší než 1,4 milionu hektarů. Ve fázi rozpracování eviduje SPÚ dalších 1060 komplexních a 110 jednoduchých pozemkových úprav. Na pozemkové úpravy od roku 1991 vynaložil stát 25 miliard korun. Z toho 9 miliard korun stály návrhy pozemkových úprav a 16 miliard korun samotné realizace po dokončení pozemkových úprav. Jen od roku 2013, tedy od vzniku SPÚ, byly na zpřístupnění pozemků vynaloženy 6,1 miliardy korun, 858 milionů korun bylo investováno do vodohospodářských zařízení, 220 milionů korun do protierozních opatření a 169 milionů korun stály ostatní ekologická opatření.

SPÚ nejčastěji realizuje pět typů projektů pozemkových úprav: zpřístupnění pozemků, protierozní opatření, která brání degradaci půd, opatření eliminující dopady povodní nebo dlouhých období sucha, scelení a změny tvaru pozemků a upřesnění vlastnických vztahů.

DALŠÍ VÝHODY SPOJENÉ S POZEMKOVÝMI ÚPRAVAMI

  • Pozemky získávají díky provedeným úpravám na ceně.
  • Projekty jsou hrazeny ze státních prostředků nebo ze zdrojů EU, po dokončení se realizovaná opatření stávají majetkem vlastníka pozemku.
  • Po zapsání pozemkových úprav do katastru nemovitostí má vlastník také nárok na bezplatné vytyčení pozemku.
  • Obec rovněž zdarma získá přesnou digitální katastrální mapu svého území s vyjasněnými vlastnickými vztahy.
  • Vlastník pozemku (jímž samozřejmě může být i obec) se nemusí starat o výběr dodavatele ani o zpracování dokumentace a schvalování ze strany příslušných správních orgánů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

22:28 Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

Téměř dvě třetiny firem počítají s tím, že v příštím roce svým zaměstnancům zvýší mzdy. Polovina z n…