Výjimka ze zákazu může být po souhlasu příslušné krajské veterinární správy udělena na území obor a přezimovacích obůrek. Pokud by se k zákazu nepřistoupilo, mělo by to negativní vliv na lov prasat divokých. V honitbách, kde jsou antiparazitika používána, je totiž na několik týdnů znemožněna konzumace zvěřiny.
V řadě honiteb po celém území ČR probíhá každoročně na základě výsledků předchozího vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v průběhu února ošetřování spárkaté zvěře proti parazitům. Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace zakazuje v honitbě, kde byl použit antiparazitární přípravek pro spárkatou zvěř, po dobu ochranné lhůty léčebného přípravku požívat zvěřinu k lidské spotřebě.
Důvodem vydání zákazu je současná situace související s výskytem afrického moru prasat, v níž SVS považuje za klíčové maximální zintenzivnění lovu černé zvěře na celém území ČR. Riziko požití antiparazitik černou zvěří a s tím spojeného ukládání zbytků léčivých látek ve zvěřině by na dobu až několika týdnů nejen znemožnilo její konzumaci a prodej, ale pravděpodobně také zastavilo na uvedenou dobu lov divokých prasat, což není v současnosti ve veřejném zájmu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva