Stanovisko SMS ČR podpořil rovněž Spolek pro obnovu venkova ústy své předsedkyně Veroniky Vrecionové, která novelu ve stávající podobě také považuje za nepřijatelnou.
“Připomínky z naší strany jsou skutečně rozsáhlé, nemůžeme se smířit s celou řadou nápadů, které návrh novely obsahuje. Ať už jsou to nové povinnosti, které postrádají smysl, nebo třeba zavádění nového institutu společenství obcí, když nové úkoly by bez potíží mohly plnit dosavadní dobrovolné svazky obcí. A právě pro ně znamenají nová pravidla zásadní problém. Proč rušit to, co funguje?” ptá se předseda SMS ČR Stanislav Polčák.
“Pokud je návrh vůbec někomu šit na míru, tak určitě ne představitelům menších obcí a měst. Zátěž, které jsou vystaveni, ještě prohlubuje zpřísňováním lhůt a stanovováním nových povinností, které ale zejména neuvolnění starostové nemají při nejlepší vůli šanci plnit. Administrativní zátěž pak vůbec neodpovídá přínosu novelizovaných ustanovení, který je sám o sobě sporný. Za SMS ČR mohu slíbit, že proti takovým novelizacím budeme i nadále důrazně vystupovat,” zdůrazňuje 1. místopředseda SMS ČR a starosta Křižánek Jan Sedláček.
„V kritice novely obecního řízení nejsme sami, připojil se k nám i Spolek pro obnovu venkova a oslovíme také Svaz měst a obcí ČR. Jsme přesvědčení, že všechny tyto organizace by měly táhnout v takto zásadní věci za jeden provaz. Vždyť třeba ten zmiňovaný institut společenství obcí bude pro řadu stávajících a fungujících DSO prakticky znamenat jejich konec, když ne „jen“ zásadních narušení jejich aktivit, a to nesmíme dopustit,“ uzavírá Stanislav Polčák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva