Výstava představí více než 40 unikátních fotografií, které během protestů na náměstí Tchien-an-men v Pekingu pořídili zahraniční novináři a agentury. Tyto dokumentární fotografie není možné nikde v Číně veřejně vystavovat.
Výstavu pořádá projekt Sinopsis pod záštitou senátora Marka Hilšera. Dne 22. července v 18:00 bude výstava za přítomnosti pana senátora slavnostně zahájena.
„Jestliže pád Berlínské zdi v roce 1989 symbolizuje osvobození od komunistické totality v mnoha evropských zemích, zmasakrování vlastních občanů ze strany čínského komunistického režimu v červnu 1989 na náměstí Nebeského klidu je naopak symbolem lidské a společenské tragédie, která pohřbila naději Číňanů na život ve svobodě. Připomínání událostí masakru je v Číně stále přísně zakázáno, a proto nezapomínejme na oběti mocenské zvůle alespoň ve svobodném světě.“ zdůrazňuje význam výstavy senátor Marek Hilšer.
Historický rok 1989 přinesl systémovou krizi komunistických režimů po celém světě. Jejich mocenský monopol od Východního Německa po Čínskou lidovou republiku ohrožovaly masivní demonstrace a protesty místního obyvatelstva. Komunistické vedení v různých zemích se k této výzvě postavilo různě. V Polsku se 4. června 1989 konaly první (polo)svobodné volby ve východním bloku. Do roka pak padly komunistické režimy po celé východní Evropě. Téhož dne, 4. června 1989, odpověděla KS Číny na protesty na náměstí Tchien-an-men po svém a poslala proti demonstrantům tanky. Čínská lidově-osvobozenecká armáda začala střílet do neozbrojených studentů a občanů. Zahynuly stovky, možná tisíce lidí. Tato klíčová událost nedávných čínských dějin zůstává dodnes obestřena mlčením. Masakr na Tchien-an-men je navíc stále jedním z nejcenzurovanějších témat v čínských státem kontrolovaných médiích a na čínském internetu.
"Výstava je věnována obětem masakru a také jako memento toho, že ani naše svobody nabyté v roce 1989 nejsou samozřejmostí." uvádí k výstavě Martin Hála, ředitel projektu Sinopsis.
Sinopsis je společný projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.
Výstava bude ve Valdštejnské zahradě Senátu zdarma přístupná veřejnosti do 31. srpna. Po ukončení v Senátu bude putovat po dalších českých městech - Ostravě, Olomouci a Plzni, aby se 17. listopadu vrátila do Prahy. K vidění už výstava byla na pražské Kampě (od 4. června 2019, tedy ode dne 30. výročí události) a záštitu nad ní převzal primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva