Spolkový Ústavní soud se sídlem v Karlsruhe dohlíží na dodržování Ústavy Spolkové republiky Německo. Od svého založení v roce 1951 přispívá k ochraně a respektu svobodného a demokratického státu a jeho ústavního pořádku, což platí především pro prosazování základních práv. Jako první ústavní soud se začal zabývat ústavními stížnostmi jednotlivců a nyní je považován za etalon moderního ústavního soudnictví v Evropě.
Spolkový Ústavní soud se skládá ze šestnácti soudkyň a soudců. Polovinu volí Spolkový sněm a druhou polovinu Spolková rada, vždy dvoutřetinovou většinou. Funkční období činí dvanáct let a opětovná volba je vyloučena. Soud se celkem skládá ze dvou osmičlenných senátů, jejichž příslušnost pro ústavní stížnosti a kontrolu norem je rozdělena mezi oba senáty.
Při odborném jednání v Brně se diskutovalo o otázce extremismu a s tím spojeným omezováním základních práv. Zvlášť v současné době je toto téma aktuální a oba soudy podrobně analyzovaly svoji dosavadní judikaturu i přístupy, které by dokázaly garantovat východiska demokratického právního státu při minimalizaci zásahů do základních lidských práv.
V druhé části odborného jednání se oba ústavní soudy navzájem seznámily s aktuální rozhodovací činností a v rámci obsáhlé diskuse podrobně hodnotily podobnosti, stejně jako procesní a ústavní východiska svých rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva