Maďarská přenosová soustava se skládá z přenosových vedení 750 kV, 400 kV a 220 kV (o celkové délce cca 4 635 km) a je propojena se šesti sousedními zeměmi (Rakouskem a Chorvatskem, které mají členství v TSC, dále Srbskem, Slovenskem, Rumunskem a Ukrajinou). Majoritním vlastníkem akcií MAVIR je společnost MVM Hungarian Electricity Ltd., která je ve vlastnictví maďarského státu.
„Plné členství společnosti MAVIR odráží význam přeshraniční koordinace a vysokou hod-notu našich služeb, které poskytuje naše nová společná kancelář provozovatelů přenosové soustavy v rámci iniciativy TSC," říká Alexander Wirth, provozní ředitel TSC.
Ve společné kanceláři v Mnichově pracuje 17 odborníků ze členských společností, kteří poskytují služby po dobu 24 hodin, sedm dnů v týdnu, s cílem podpořit aktivity provozovatelů přenosových soustav v rámci iniciativy TSC a zlepšit bezpečnost provozu a dodávek elektřiny. Mezi jejich hlavní úkoly patří vedení denních telekonferencí a diskuzí zúčastněných provozovatelů přenosových soustav, podpora průběžného řízení a zlepšování kvality, udržování stabilního provozu společných provozních nástrojů pro plánování a poskytování vstupů pro operativní plánování a společné bezpečnostní analýzy, prováděné provozovateli přenosových soustav. Za účelem splnění poslání TSC jsou shromažďovány údaje o sítích od všech zúčastněných provozovatelů přenosových soustav a automaticky propojovány s údaji od zbývajících evropských kontinentálních provozovatelů přenosových soustav do jednoho společného evropského modelu, který je základem pro analýzu bezpečnosti sítě.
TSO Security Cooperation
Transmission System Operator Security Cooperation – TSC (Bezpeč-nostní spolupráce provozovatelů přenosových soustav) vznikla v prosinci 2008 jako decentralizovaná iniciativa na podporu regionální evropské spolupráce v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti provozu přenosových soustav participujících zemí a celé Evropy.
Jejími členy jsou 50Hertz, Amprion (oba z Německa), APG (Rakousko), ČEPS (Česká republika), ELES (Slovinsko), Energinet.dk (Dánsko), HOPS (Chorvatsko), PSE (Polsko), swissgrid (Švýcarsko), TenneT TSO (Německo), TenneT TSO (Nizozemsko), TransnetBW (Německo) a MA-VIR (Maďarsko).
Zúčastnění provozovatelé přenosových soustav založili „TSO Security Cooperation“ se stálým týmem expertů (TSO Security Panel), novými nástroji pro vzájemnou spolupráci dispečinků a společnou IT platformou CTDS pro výměnu dat a koordinované analýzy bezpečnosti provozu na základě kritéria n-1.
TSC si klade za cíl zejména zajištění bezpečnosti provozu evropských přenosových sítí zásobujících elektřinou území se 170 miliony obyvatel a je otevřena účasti dalších provozovatelů přenosových soutav.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva