Ministr Stanjura: Nový systém kontroly veřejných financí stanovuje jasná pravidla

07.11.2024 18:09 | Monitoring

Zefektivnění kontrolních postupů a zavedení principu jednotného auditu. To jsou hlavní cíle návrhu zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který schválila vláda. Návrh zákona dále významně snižuje administrativní zátěž orgánům veřejné správy, a to jak zrušením duplicitních kontrol Ministerstva financí a finančních úřadů, tak centralizací interního auditu na úrovni správců kapitol státního rozpočtu. Kabinet Petra Fialy tak splnil další úkol ze svého programového prohlášení.

Ministr Stanjura: Nový systém kontroly veřejných financí stanovuje jasná pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Návrh zákona narovnává současnou právní úpravu v oblasti kontroly a řízení veřejných financí, která je platná již více než 20 let a byla podmínkou vstupu České republiky do Evropské unie. Současné znění bylo od svého vzniku mnohokrát novelizováno, ale dosavadní novely neměly charakter ucelené změny, která by zohlednila kvalitativní posun fungování veřejné správy a reflektovala zkušenosti s interním auditem.

„Dokončení zákona o řízení a kontrole veřejných financí patří mezi jednu z mých priorit. Návrhem zákona jsme splnili úkol z programového prohlášení vlády, kde jsme se zavázali provést komplexní revizi systému kontrol veřejných prostředků, posílit prvky hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti a snížit administrativní zátěže na straně kontrolovaných osob,“ uvádí ministr financí Zbyněk Stanjura a dodává: „Nový systém kontroly veřejných financí stanovuje jasná pravidla, která jsou srozumitelná všem, a zároveň určuje jednoznačnou osobní odpovědnost za každý schválený výdaj z veřejných rozpočtů.“

Cílem návrhu zákona je zvýšit ochranu veřejných prostředků cestou modernizace, zjednodušení a zefektivnění systému řízení a kontroly veřejných financí. Návrh jasně definuje základní zásady a konkrétní povinnosti pro všechny osoby, které se podílejí na rozhodování o veřejných výdajích, nastavuje jasná pravidla a postupy pro interní audit a zakotvuje povinnost všech kontrolních orgánů koordinovat a spolupracovat při plánování svých kontrol.

Návrh zákona dále mění pravidla interního auditu a reflektuje tak mezinárodní standardy interního auditu. S výjimkou obcí a krajů zavádí centralizovaný interní audit na úrovni kapitol státního rozpočtu, který bude zahrnovat také všechny podřízené zřizované organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, veřejné výzkumné instituce či veřejné kulturní instituce v dané kapitole státního rozpočtu.

S principem spolupráce kontrolních orgánů souvisí i princip jednotného auditu, který omezuje neodůvodněný souběh kontrol a snižuje tak administrativní zátěž jak kontrolovaného, tak kontrolujícího. Principem jednotného auditu je možnost spolehnout se na výsledky předchozích kontrol a sdílení informací mezi kontrolními subjekty. Orgány veřejné správy budou mít nově povinnost koordinovat plány kontrol veřejné finanční podpory prostřednictvím informačního systému Ministerstva financí ZDE.

Předpokládaná platnost zákona je 1. ledna 2026 a předpokládaná účinnost 1. ledna 2027.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!