Ředitel Bacík ve svém příspěvku v rámci panelu Bezpečnostní praxe představil činnost a poslání SUZ MV s důrazem na bezpečnostní aspekty, týkající se především detekce radikalizace v zařízeních SUZ MV.
Konference, jíž se zúčastnilo asi 150 bezpečnostních specialistů a politiků, byla rozdělena do tří panelů: Bezpečnostní výzvy, Mezinárodní situace v oblasti bezpečnosti a možnosti spolupráce a Bezpečnostní praxe.
Hlavním řečníkem v prvním panelu byl profesor Miroslav Mareš, politolog a bezpečnostní analytik, který se soustředil na fenomén internetu jako nástroje radikalizace. Zdůraznil, že si radikalizaci lze jen těžko představit bez internetu, a pohovořil o šesti oblastech interakce internetu a radikalizace či extremismu – šíření propagandy, internetu jako koordinačním nástroji, jako nástroji vzdělávacím a výcvikovém, jako nástroji získávání informací, jako nástroji útočném (hacking, kyberterorismum) a nástroji logistickém a finančním. Upozornil na nutnost prevence radikalizace na základě vyhodnocení jejích příčin a možnosti deradikalizačních postupů.
Zajímavý příspěvek v panelu týkajícím se mezinárodní situace a možnosti spolupráce přednesl Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí ČR a bývalý poslanec, který zhodnotil své dlouholeté zkušenosti a poznatky s bezpečnostní situací ve Velké Británii. Upozornil na současnou nestabilní situaci ve světě, kterou “lze snadno zneužít, a která je živnou půdou pro teroristické akce.” Zmínil rozsáhlou edukační kampaň pro obyvatelstvo, především projekt Argus, který je zaměřen na místa s vysokou koncentrací osob – měkkých cílů. Kampaň má za úkol připravit obyvatelstvo na možnost teroristických útoků a děje se tak sérií pravidelných bezpečnostních výcvikových kurzů, které jsou pro obyvatelstvo pořádány zdarma.
Poslední panel “Bezpečnostní praxe” byl zaměřen na Vězeňskou službu, Správu uprchlických zařízení MV a Probační a mediační službu ČR. Zde svůj příspěvek přednesl ředitel SUZ MV Pavel Bacík, který detailně rozebral důsledky a poučení z migrační krize 2015. Kromě představení systému a činnosti zařízení SUZ MV uvedl příklady změn, díky kterým jsou zaměstnanci SUZ MV připraveni čelit možným případům radikalizace v zařízeních. Důraz je kladen na vzdělávání zaměstnanců v oblasti interkulturní I bezpečnostní. Probíhají speciální školení na detekci radikalizace – “If you see something, say someting!” a probíhají rovněž součinnostní cvičení např. se složkami integrovaného záchranného systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva