Správa železniční dopravní cesty: Nehod na železničních přejezdech neubývá

07.06.2019 12:59 | Zprávy

Na české železnici dojde každý rok k více než 150 střetnutím na přejezdech. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje do vyššího zabezpečení úrovňových křížení stovky milionů korun. Přesto na nich každý rokem umírají desítky osob, řada dalších utrpí zranění.

Správa železniční dopravní cesty: Nehod na železničních přejezdech neubývá
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC

Tragické následky ukázala simulovaná srážka vlaku s nákladním automobilem, kterou SŽDC připravila v rámci Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2019. Mezi viníky nehod na železničních přejezdech nechybějí ani řidiči z povolání. Letošní ILCAD se proto nese v duchu hesla Nejdůležitější stop mého profesionálního života.

V areálu Odstavného nádraží jih v Praze-Michli byla předvedena situace, kdy profesionální řidič automobilu nerespektoval signalizaci výstražného zařízení na přejezdu a v důsledku toho došlo ke srážce s osobním vlakem. V automobilu byli zraněni řidič a spolujezdec, z toho jeden těžce a jeden lehce.

Následoval zásah příslušníků Hasičského záchranného sboru SŽDC. Při srážce došlo k těžkému poškození vozidla, proto museli být pasažéři z automobilu vyproštěni speciální technikou. Před příjezdem záchranné služby však jeden těžce zraněný svým poraněním podlehl.

K takové nebo podobné situaci dochází na české železnici v průměru téměř každý druhý den. Jen za loňský rok zaznamenala SŽDC 154 střetnutí na přejezdech, která si vyžádala 32 lidských životů a 69 zraněných. Příznivé nejsou ani statistiky za prvních pět měsíců letošního roku. Do konce května došlo už k 72 srážkám s bilancí 11 mrtvých a 25 zraněných.

„Přestože na vyšší zabezpečení přejezdů vynakládáme ročně stovky milionů korun, střetnutí s vlaky neubývá. Na vině jsou řidiči, kteří nedodržují jasně stanovená pravidla a hazardují tak nejen s vlastním životem, ale i s životy spolujezdců. Navíc tímto nezodpovědným chováním ohrožují cestující ve vlacích,“ upozorňuje generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

SŽDC letos zvýší zabezpečení na desítkách úrovňových křížení silnice se železnicí po celé republice. Stane se tak nejen při investičních akcích zaměřených přímo na přejezdy, ale i v rámci modernizace tratí. Nejčastěji dochází k instalaci přejezdového zabezpečovacího zařízení na místech, kde byly dosud pouze výstražné kříže, nebo k doplnění světelné a zvukové signalizace závorami. Kromě toho manažer infrastruktury ruší málo využívané přejezdy, u těch nejvytíženějších naopak připravuje výstavbu mimoúrovňových křížení.

Srovnání počtu střetnutí na přejezdech v uplynulých 10 letech:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Skupina ČEZ může posílit v oblasti obnovitelných zdrojů

22:31 ÚOHS: Skupina ČEZ může posílit v oblasti obnovitelných zdrojů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže svým prvoinstančním rozhodnutím povolil spojení soutěžitelů ČEZ…