Expozice se skládá ze dvou částí. První část dokumentuje historii Národní protidrogové centrály od jejího založení, jako specializovaného útvaru s celorepublikovou působností, který v současné době reprezentuje Národní protidrogová centrála služby kriminální policie a vyšetřování PČR, až po reorganizaci útvaru v roce 2015. Výstava představuje působení a činnost Národní protidrogové centrály, včetně udělovaných ocenění. Prezentuje se zde i Kriminalistický ústav jako vrcholné odborné pracoviště pro zkoumání zakázaných látek a Celní protidrogová jednotka Generálního ředitelství cel jako nejbližší spojenec Policie ČR v boji proti drogám. Vitríny v této části výstavy dále seznamují příchozí s vybranými drogami a riziky spojenými s jejich zneužíváním.
Druhá část výstavy je prožitková a má návštěvníkovi co možná nejautentičtěji přiblížit každodenní realitu života toxikomana. S tvrdým životem narkomanů seznamují dva filmy v kině s příznačným názvem „Realita“. V této sekci lze nahlédnout i do typického bytu narkomana zahrnující domácí „varnu“ pervitinu. I další dvě místa jsou nerozlučně spojena s drogovou scénou. Prostředí zábavního podniku představuje časté místo prvního kontaktu s drogou, naopak hřbitov je symbol konce života mnohých narkomanů – počítadlo odpočítává počet zemřelých.
Část expozice je nově věnována preventivnímu projektu, který vzešel ze soutěže o nejlepší protidrogový plakát, jež byla vyhlášena u příležitosti otevření výstavy a jejímž mottem bylo heslo „ Správným směrem “. V rámci stejnojmenného projektu je během 90 dnů v rámci jednotlivých krajů ČR realizována prevence rizikového chování v oblasti návykových látek formou odborných seminářů a přednášek jak pro odbornou veřejnost, tak i pro žáky škol a to podle skutečných potřeb té které lokality. Cílem projektu je společnými silami všech složek zabývajících se protidrogovou prevencí v daném regionu vytvořit co nejúčinnější soubor opatření, vycházejících z konkrétních problémů s drogami. Součástí projektu je vyhlášení soutěže o nejlepší protidrogový plakát. Soutěž je určena studentům ve věku 15 až 19 let, kteří mají možnost touto cestou vyjádřit svůj životní postoj k problematice nelegálních drog. Jimi zpracovaný plakát musí být jednoznačně zaměřen proti zneužívání nelegálních návykových látek a splnit stanovené technické parametry. Vyhlášení vítězů soutěže o nejlepší protidrogový plakát zakončí každý regionální blok projektu. Díla z jednotlivých regionálních kol jsou zařazována do putovní expozice.
Velmi významným artefaktem v nové expozici je lis a s ním spojený projekt „Reliéf“, který je v současné době realizován napříč celým světem a expozice se tomuto stěžejnímu projektu Národní protidrogové centrály plně věnuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva