Státní pozemkový úřad: Území CHKO Labské pískovce má další krajinný prvek - mokřad

03.01.2021 10:49 | Zprávy

V katastrálním území Bynovec na Děčínsku bylo zrealizováno první z navržených společných zařízení v rámci pozemkových úprav v k.ú. Bynovec. Pozemkové úpravy zde probíhaly v letech 2011-2018 a nyní se pobočka Děčín věnuje realizacím navržených opatření.

Státní pozemkový úřad: Území CHKO Labské pískovce má další krajinný prvek - mokřad
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

V roce 2018 byla Ing. Gabrielou Mlatečkovou Čížkovou zpracována projektová dokumentace k prvnímu z navržených opatření – Mokřad 3 v k.ú. Bynovec. Smlouva na realizaci byla podepsána s firmou Zempra DC, s.r.o. v roce 2019. Na jaře letošního roku byly zahájeny stavební práce a kolaudační řízení proběhlo v létě letošního roku.  Cílem projektu bylo vytvoření nového biotopu, zlepšení ekologické stability, zvýšení retenční schopnosti krajiny. Prostor vodních tůní byl navržen na místě, kde dle dostupných podkladů bylo v roce 1972 vybudováno meliorační zařízení, jehož funkčnost nebo zachovalost nebyla známa.

Stavba je tvořena soustavou dvou tůní, které jsou doplněny výsadbou solitérních dřevin a založením lučních a mokřadních porostů. Mokřad byl navržen v lokalitě, která byla vzhledem k odtokovým poměrům za běžných klimatických podmínek často podmáčená, celoročně vlhká.

Hlavní tůň je opatřena zpevněným přelivem z kamenné rovnaniny a navazujícím mělkým zasakovacím příkopem pro převedení jak mimořádných průtoků v době zvýšených srážek, tak trvalejších malých průtoků ze zaústěné meliorace – voda bude z lokality odtékat plošným přelivem přes zpevněnou hranu příkopu do koryta toku Suché Kamenice přes přilehlé pozemky mokřadního charakteru. Ke zvýšení biodiverzity v dané oblasti přispěl tzv. „hadník“ v podobě suché kamenné zídky, sloužící jako útočiště pro plazy. Jedná se o biotechnické opatření, které umožní přezimovaní plazů.

Celkové investice do tohoto opatření činily 747 640 Kč s DPH, projekt byl představen odborné veřejnosti na dalším, v pořadí sedmém ročníku Děčínského dialogu o vodě, který každoročně pořádá Spolek Aquarius-Vodnář, SAV.

V současné době se zpracovává projektová dokumentace na realizaci protierozní cesty c4 vedoucí směrem ke koupališti. Počítáno je s realizací dalších opatření ze schváleného plánu společných zařízení - Záchytný průleh a Rekonstrukce Olšového rybníka. Na obě stavby již jsou vydána vodoprávní povolení na základě zpracovaných projektových dokumentací od vysoutěženého dodavatele Hydroprogress, s.r.o.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

16:13 Ministerstvo kultury: Mobilní Archa I. je připravena k cestě na Ukrajinu

Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spo…