Projekt Generel vodního hospodářství krajiny České republiky je zaměřen na koncepční úpravy hospodaření v krajině s ohledem na dopady související se změnou klimatu. Je zpracováván Státním pozemkovým úřadem na podnět Agrární komory České republiky a řešen řadou výzkumných institucí a vysokých škol. Jeho cílem je definovat nejzranitelnější oblasti České republiky a vypracovat návrh zemědělskými subjekty akceptovatelných ochranných opatření ke zmírnění negativních účinků zejména sucha a povodní.
„Klíčovou roli v tomto projektu hrají především samotní zemědělci a jejich ochota zavést konkrétní opatření na jimi obhospodařovaných pozemcích. S tím souvisí zejména nalezení pro ně přijatelných ekonomických a legislativních podmínek. Proto jsem ráda, že se debaty zúčastnil i předseda vlády a potvrdil, že realizace opatření proti dopadům očekávaného stupňujícího se sucha v následujících letech je pro tuto vládu jednou z priorit,“ hodnotí debatu s premiérem ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová.
Řešení tohoto projektu bylo zahájeno v prosinci loňského roku. V první fázi byla provedena analýza v současnosti dostupných podkladů, jako např. datové podklady, zpracované studie, výsledky výzkumů, metodické, koncepční a legislativní podklady zabývající se výskytem, množstvím a působením vody v krajině a byly identifikovány nejzranitelnějších oblasti České republiky. V současné době se zpracovávají první návrhy konkrétních adaptačních opatření ve vybraných pilotních oblastech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva