Státní pozemkový úřad zveřejnil financování pozemkových úprav za rok 2020

04.02.2021 20:29 | Zprávy

Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyčerpal v roce 2020 na pozemkové úpravy finanční prostředky ve výši 700 milionů korun ze Všeobecné pokladní správy, 610 milionů korun z rozpočtu MZe, 48 milionů korun z rozpočtu SPÚ, přibližně 134 milionů korun na předfinancování projektů z Programu rozvoje venkova a 3,5 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Státní pozemkový úřad zveřejnil financování pozemkových úprav za rok 2020
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

„Celkový objem finančních prostředků na pozemkové úpravy a jejich realizace činil v roce 2020 téměř 1,5 miliardy korun, což je o půl miliardy méně než v roce 2019, kdy celkový objem finančních prostředků na pozemkové úpravy a jejich realizace činil bezmála dvě miliardy korun.“ uvedl Ing. Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

V roce 2020 bylo v rámci pozemkových úprav celkem realizováno 271 stavebních objektů za 1,1 miliardy korun. Skladbu všech stavebních objektů lze rozdělit do čtyř základních skupin, a to ekologická opatření (zeleň) v počtu 33 stavebních objektů za 21 milionů korun, vodohospodářská opatření skládající se z 62 stavebních objektů z toho 16 nádrží a 10 poldrů za 151,7 milionů korun, 18 stavebních objektů protierozních opatření za 24,8 milionů korun a nejvíce byly zastoupeny polní cesty počtem 158 stavebních objektů za více jak 870 milionů korun. V celkovém součtu ještě chybí 35,5 milionů korun za provozní a technické činnosti obsahující též ostatní doprovodné stavby jako jsou sjezdy, přeložky apod.. V neposlední řádě do rozpočtu pozemkových úprav patří i 446,6 milionů korun za neinvestiční činnost, která zaštiťuje komplexní pozemkové úpravy, inženýrskogeologické průzkumy, studie odtokových poměrů či znalecké posudky

Novodobé pozemkové úpravy probíhají na území České republiky již téměř třicet let. Za tuto dobu byla pozemkovými úpravami vyřešena zhruba třetina výměry zemědělského půdního fondu a v krajině následně vybudováno více než 3,5 tisíce kilometrů víceúčelových cest, stovky dalších liniových opatření sloužící zejména ke zvýšení protierozní a protipovodňové ochrany jako jsou např. protierozní meze, průlehy a protipovodňové příkopy a hráze, zrealizováno bylo také velké množství vodních nádrží, rybníků a mokřadů i rozsáhlé plochy opatření ke zvýšení ekologické stability krajiny zejména v podobě ÚSES.

Koncepce pozemkových úprav 2021–2025 ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Kokain v lahvích s alkoholem

7:23 Policie ČR: Kokain v lahvích s alkoholem

Kriminalisté Národní protidrogové centrály zadrželi šest lidí. Zahájili proti nim trestní stíhání za…