Státní veterinární správa ukončila opatření v chovech genetických rezerv hus na Novohradsku

10.04.2022 17:17 | Tisková zpráva

Úřední veterinární lékaři Státní veterinární správy (SVS) již podruhé navakcinovali zhruba 800 hus ve šlechtitelském chovu České husy ve dvou hospodářstvích společnosti Rybářství Nové Hrady na Českobudějovicku proti ptačí chřipce.

Státní veterinární správa ukončila opatření v chovech genetických rezerv hus na Novohradsku
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Následné vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha vyloučilo vysoce patogenní ptačí chřipku v odebraných vzorcích. SVS proto ukončuje mimořádná veterinární opatření (MVO) v uvedených chovech. 

„Provedenou nouzovou vakcinaci považujeme za jednoznačný úspěch, jde totiž o geneticky významný a jediný šlechtitelský chov českých hus v ČR svého druhu. Právě proto SVS využila možnosti udělit chovu výjimku a souhlasila s nouzovou vakcinací, aby se zamezilo opakovanému zavlečení nákazy do chovu,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Druhá vakcinace se v uvedeném chovu hus uskutečnila 18. března, posléze veterinární inspektoři odebrali vzorky (kloakální výtěry). 31. března informoval Státní veterinární ústav o negativním výsledku vyšetření všech odebraných vzorků na ptačí chřipku. K 1. dubnu tudíž Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj ukončuje veškerá mimořádná veterinární opatření ke dvěma ohniskům na Novohradsku. To znamená, že husy mohou opět být vypuštěny do venkovních výběhů chovů a končí také veškerá omezení přemísťování hus do chovů a z chovů.

Na základě vakcinačního plánu byla provedena vakcinace ve dvou dávkách na hospodářstvích v Byňově a v Údolí u Nových Hradů u celkem 818 vybraných hus vedených jako genetický zdroj. Vakcinace snižuje riziko přenosu infekce, chrání před těžkým klinickým průběhem a snižuje množství vylučovaného viru při onemocnění. Nouzová vakcinace se používá u přesně definované populace v daném místě po určitou dobu a podmínkou je přesná identifikace jednotlivých zvířat.

Plošná vakcinace drůbeže proti ptačí chřipce je obecně v EU zakázána. Legislativa udělení výjimky umožňuje jen v odůvodněných případech, mezi něž patří např. genetické rezervy. Vakcinace proti ptačí chřipce je komplikovaná a nestandardní, jednak je to z důvodu variability viru, což může mít vliv na účinnost vakcíny a taky z důvodu ovlivnění systému sledování ptačí chřipky, protože nelze odlišit postvakcinační a postinfekční protilátky.

V uvedeném chovu hus se ptačí chřipka potvrdila loni v listopadu. Jedná se přitom o jediný šlechtitelský chov hus v ČR s padesátiletou tradicí. V chovu se tehdy vyskytovalo 5000 hus a postupně muselo být utraceno cca 4100 ptáků. Na základě dohody s chovatelem se vyselektovaly husy z několika linií, které nebyly utraceny, a které byly individuálně vyšetřeny s negativním výsledkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

19:28 Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

Lávku s nosnou ocelovou konstrukcí a dubovým zábradlím instalovaly za 311 tisíc korun Lesy České rep…