Státní zemědělský intervenční fond spolupořádal mezinárodní workshop GAEC - EFA 2015

29.10.2015 8:34 | Zprávy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) byl spolupořadatelem mezinárodního workshopu GAEC - EFA 2015 zaměřeného na hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí. Do Prahy zavítalo 120 odborníků z členských zemí Evropské unie, aby si vyměnili zkušenosti ohledně administrace a kontroly prvků dobré zemědělské a environmentální praxe (GAEC) a nových požadavků na stanovení ploch v ekologickém zájmu (EFA).

Státní zemědělský intervenční fond spolupořádal mezinárodní workshop GAEC - EFA 2015
Foto: SZIF
Popisek: Státní zemědělský intervenční fond, logo

Ve dnech 21. až 23. října 2015 proběhl v Praze mezinárodní workshop s názvem GAEC - EFA 2015. Akci pořádal Státní zemědělský intervenční fond ve spolupráci s Evropskou komisí DG AGRI a sekcí výzkumného střediska EU DG JRC. Workshop byl zaměřen na výměnu zkušeností mezi členskými státy Evropské unie týkající se administrace a kontroly prvků dobré zemědělské a environmentální praxe (GAEC) a nových požadavků na stanovení ploch v ekologickém zájmu (EFA).

V souvislosti s implementací reformy Společné zemědělské politiky musí žadatelé o zemědělské dotace uvedené podmínky na ochranu životního prostředí dodržovat, jinak je jim výše dotace krácena.

Na sto dvacet odborníků z členských zemí EU a Evropské komise diskutovalo o tom, jaká pravidla jsou nastavena v jednotlivých členských zemích, jaké technologie lze využívat pro kontrolu ověření plnění závazků dobré zemědělské a environmentální praxe a ploch v ekologickém zájmu a jaké mají aktuální zkušenosti s implementací nových pravidel Společné zemědělské politiky. Jednalo se o zástupce platebních agentur, Evropské komise, ministerstev zemědělství a zemědělských univerzit jednotlivých členských států.

Součástí workshopu byla i praktická část, která probíhala přímo v terénu, při které měli účastníci možnost konzultovat reálné případy jednotlivých standardů GAEC a EFA nejen v kontextu administrace a kontroly dotací přímých plateb, ale též v souvislosti s údržbou krajiny a zvyšováním kvality životního prostředí.

GAEC (z anglického jazyka: Good Agricultural and Environmental Condition) představuje podmínky pro zachování dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy, které jsou řešeny v rámci standardů. Týkají se například ochranných pásů podél vodních toků, zavlažovacích soustav a dalších. EFA (Ecological Focus Area) znamená plochy využívané v ekologickém zájmu, jejichž vyhrazení je od letošního roku podmínkou pro opatření Greening. Část z výměry musí být tedy vyhrazena jako plocha v ekologickém zájmu, například se může jednat o krajinný prvek, úhor, zalesněné plochy a další. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

10:34 ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

V lednu i únoru roku 1985 došlo zatím naposledy ke kritickému stavu energetické sítě, kdy musely být…