Ve Středočeském kraji, kde tento významný panovník evropského formátu zanechal nesmazatelné stopy mj. ve výstavbě hradu Karlštejn nebo v založení tradice českého vinařství, se chystá řada vzpomínkových akcí, výstav či přednášek. Jako překvapení pro milovníky historie nechá při příležitosti Karlova výročí Středočeský kraj vyrobit také autorizovanou repliku svatováclavské koruny, jež je součástí českých korunovačních klenotů. Výroba autorizované repliky byla svěřena renomovanému klenotníkovi Jiřímu Beldovi, který pro Pražský hrad, vlastníka originálu, již kopie vyráběl.
„Svatováclavská koruna patří k nejcennějším relikviím, které v Česku máme. Je to symbol české státnosti, který nechal zhotovit právě Karel IV. Společně s kopií svatořímské císařské koruny vytvoří naprosto ojedinělý soubor, který bude nepochybně velkým tahákem pro turisty a jenž bude reprezentovat náš kraj na nejvýznamnějších akcích,“ konstatoval hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
Výroba repliky probíhá s vědomím Správy Pražského hradu, která Jiřího Beldu doporučila. Beldova zlatnická dílna se mimo jiné stará o restaurátorské a konzervační práce na českých korunovačních klenotech. Předchozí oficiální kopie v šedesátých a sedmdesátých letech vyráběl Jiří Belda starší, společně se synem Jiřím, který dílnu převzal, připravili i kopii pro světovou výstavu EXPO 2000 v Hannoveru. Všechny předchozí oficiální kopie jsou součástí sbírek Pražského hradu.
„Výroba repliky je náročná především proto, že musíme pracovat na základě fotografií. Originál k dispozici mít pochopitelně nebudeme. Velice obtížné je například trefit správnou barvu kamenů. Pracná je i výroba kalíšků, v nichž jsou kameny zasazeny. Každý je jiný, jsou vytvarovány přesně podle tvaru kamene, který je v nich usazen. A náročná je i výroba opasku na kříži, který Karlovi darovala jeho manželka Blanka z Valois a král jej pak rozstříhaný použil na ozdobu koruny,“ popsal klenotník Jiří Belda ml. „Je to ale za pomoci tradičních postupů velmi pěkná zlatnická práce,“ dodal.
Svatováclavská koruna bude vyrobena ze stříbra o ryzosti 925/1000 a galvanicky pokovená zlatem. Kameny budou vybroušeny z různých kompozic skla tak, aby co nejvěrněji napodobovaly originály. Perly budou kultivované a některé kvůli atypickému tvaru skleněné. Výroba repliky vyjde kraj na 950 000 korun, hotova by měla být do 10. srpna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva