„V poslední době řešíme celou řadu stížností občanů, které obtěžují různé zápachy. Zjistili jsme, že v zákoně není nikde uvedena definice zápachu a od kdy se stává škodlivý. Orgány státní správy nemají dostatečné podklady, jak pachové látky posoudit a navrhnout emisní limity pro konkrétní zařízení,“ vysvětlil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD), který s iniciativou na změnu zákona o ochraně ovzduší přišel.
Rada Středočeského kraje na jednání dne 22. srpna 2016 schválila návrh novely zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, kterou bude zajištěno řešení problematiky pachových látek a uložila hejtmanovi předložit jej v rámci zákonodárné iniciativy krajů na nejbližší zasedání Zastupitelstva Středočeského kraje ke schválení.
Současné právní předpisy ochrany ovzduší nechrání občany před nadměrným zápachem. Zvlášť závažně se tento nedostatek projevuje v případech, kdy je zdrojem zápachu dlouhodobá a soustavná činnost některých zařízení - například chemické provozy, veterinární asanační zařízení, čistírny odpadních vod, kompostárny, živočišné a potravinářské výroby a další. „Stanovení emisních limitů pachových látek nebo alespoň jejich doporučených hodnot by mohlo pomoci k tomu, aby státní orgány vyžadovaly a ukládaly opatření ke snížení produkce zápachu, případně postihovaly zdroje zápachu za nepřiměřené obtěžování osob bydlících či pracujících v zápachem postižené oblasti. Toto opatření by přivítali jistě i samotní provozovatelé, aby mohli lépe čelit někdy neoprávněným stížnostem. Návrhem novely zákona o ovzduší bychom se měli zabývat na posledním veřejném zasedání středočeského zastupitelstva v tomto volebním období, které se uskuteční příští měsíc,“ doplnil středočeský hejtman Miloš Petera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva