Představitele samospráv přivítal člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a primátor Ostravy Tomáš Macura. Mimo jiné řekl, že město připravuje dlouhodobou strategii, založenou na participaci, do přípravy je tedy zapojena široká veřejnost. Ostrava se podle Tomáše Macury obecně snaží být transparentní, mimo jiné má na webu rozklikávací rozpočet.
Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností a nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Proto v něm od letošního dubna Úřad práce ČR pilotně zavedl nový dotační titul, kdy dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří cestují za prací, mohou čerpat „příspěvek na dojiždění“ (víc najdete na tomto místě). Pro kraj je také důležité, aby bylo na co lákat zahraniční investory, pomoci mohou vzdělávací kurzy pro zástupce samospráv nazvané „Investment Academy“. Pod záštitou Svazu měst a obcí ČR je pořádá Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Významnou roli v rozvoji regionu hrají samozřejmě peníze.
„Společně s obcemi se krajům podařil prosadit národní program na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a dodává: „Od roku 2017 by na něj měl navázat další dotační titul financovaný z rozpočtu České republiky, který se zaměří na regeneraci brownfieldů. Důležité také je, aby bylo dostatek financí na rozvoj venkova, z krajského rozpočtu chceme na tuto oblast poskytnout stejnou částku, co loni. Obcím bychom chtěli pomáhat také s čerpáním evropských dotací, zhruba v polovině letošního roku plánujeme vyhlásit program na kofinancování projektů obcí do 3 000 obyvatel s alokací 20 milionů korun.“
Starostové a starostky Moravskoslezského kraje si během Krajského setkání také posteskli, že je trápí aktuální právní úprava pozemních komunikací. A to jak povolování staveb a rekonstrukcí silnic, tak jejich financování, kdy na místní komunikace není možné čerpat z evropských fondů v období 2014 – 2020 ani korunu. Nejasná je také budoucnost sociálních služeb či zákon o sociálním bydlení. Legislativa jako taková se podle municipalit mění příliš často. A je velký problém se v ní zorientovat zvlášť pro malé obce s neuvolněným starostou, který má maximálně jednu administrativní sílu, a to ještě na částečný úvazek. I to je důvod, proč Svaz měst a obcí ČR provozuje zdarma pro své členy Právní poradnu a letos uspořádá historicky první „Právní konferenci“. Uskuteční se 12. a 13. května 2016 v Brně pod záštitou ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který rovněž přislíbil účast. Chybět by neměl ani předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Pozvání jsou představitelé Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu aj. Na akci rovněž vystoupí zástupci advokátních kanceláří zaměřených na obecní legislativu. Více informací najdete na tomto místě.
Generálními partnery Krajských setkání 2016 je Česká spořitelna a ČEZ. Hlavním partnerem Generali Pojišťovna. Partnery společnosti Asekol, Archconsulting, Česká telekomunikační infrastruktura, Colmex, Česká pošta, EKO-KOM, Empemont, Moram CZ, Rieder Beton, Wolters Kluwer, Zeppelin CZ. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS).
Více informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2016 najdete na http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2016/krajska-setkani-2016.aspx.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva