Svaz měst a obcí: Statutární města podporují změnu financování samospráv i divadel

24.04.2016 7:35 | Zprávy

Podíl samospráv na DPH, který dostávají v rámci rozpočtového určení daní, by se měl vrátit na 23,58 % domluvených před důchodovou reformou. A to nejpozději od 1. ledna 2018. Shodli se na tom primátorky a primátoři z celé České republiky, kteří se v Olomouci sešli na jednání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR.

Svaz měst a obcí: Statutární města podporují změnu financování samospráv i divadel
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

„Samosprávy jsou dlouhodobě podfinancovány, odhadujeme, že pouze v kontextu s veřejným opatrovnictvím městům a obcím každý rok vzniká vnitřní dluh 1 miliarda korun,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „I proto požadujeme zvýšení podílu samospráv na DPH na 23,58 %, a to bez dalšího odebírání jiných položek. Také požadujeme, aby se odstranila multiplicita kontrol, kterým radnice podléhají. Dnes je kontroluje deset různých subjektů a další - Nejvyšší kontrolní úřad - má přibýt. Kontrolám se nebráníme, ale říkáme, že je v nich třeba udělat pořádek včetně toho, aby závěry jedné kontrolující organizace respektovaly i další orgány. I o tom bude seminář, který se uskuteční 4. května 2016 v Senátu.“

Tématem, které rezonuje nejen statutárními městy, je také povinnost zajistit předškolní vzdělávání pro děti od 2 let. Stanovuje ji novela školského zákona. Právní předpis z dílny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy však příliš neřeší finanční krytí. Počítá sice s evropskými dotacemi, ty však nejsou nijak garantované.

„Vítám záměry ministerstva školství, podporuji nové legislativní úpravy vzdělávacího systému, a tudíž pozitivně vnímám zajištění předškolního vzdělávání pro děti od dvou let. Ale musí být jasně definováno, z čeho města a obce, jejichž úkolem toto bude, zaplatí výstavbu nových zařízení a provoz. Jsem přesvědčen, že když tuto povinnost stanovuje zákon, musí jít sto procent nákladů za státním rozpočtem, nikoliv za rozpočtem samospráv,“ říká předseda Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát a dodává: „Je také naprosto nezbytné, aby města a obce měly dostatečný časový prostor, aby se stačily připravit na novou povinnost. Chceme také vést debatu s ministerstvem školství ohledně snížení administrativní zátěže, která je již dnes neúnosná a s novými povinnostmi by zcela jistě ještě vzrostla.“

Komora statutárních měst se zabývala i financováním divadel a symfonických orchestrů. Z aktuálních dat vyplývá, že z cca 900 milionů korun, které ročně na divadla a symfonické orchestry dává stát, jde na 800 milionů do divadel a symfonických orchestrů v Praze. Podíl státu na financování regionálních divadel a symfonických orchestrů je přitom pouze 3 %, kraje dávají 4 %. Většina, tedy 93 % peněz, tak divadla a symfonické orchestry dostávají od měst. V zahraničí je to jinak a i vláda Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení deklarovala, že situaci změní. V dokumentu stojí: “Vláda přijme zákon o kultuře, zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře, který odstraní nedostatky dnešních příspěvkových organizací, odpolitizuje je a zajistí jejich stabilní financování”.

Podle předsedy Asociace profesionálních divadel ČR a ředitele Městského divadla BrnoStanislava Moši však stát v dané oblasti mnoho nepodnikl. Asociace proto připravila návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře sama. Nedávno, konkrétně 20. dubna 2016, ho schválil Senát.

„Kultura vychovává lidi, tvoří 4,2 % evropského HDP a jde o 3. největší sektor zaměstnanosti mimo veřejnou správu. Zaslouží si tak zcela jistě víceleté financování i mít možnost předvídat a včas aktualizovat rozumný rozpočet. V Manchesteru se rozhodli, že na kultuře ušetří a během 5 let měli dvojnásobnou kriminalitu,“ říká Stanislav Moša a dodává: „Bohužel Ministerstvo kultury s námi v dané věci vůbec nekomunikuje. Proto bojujeme, jak se dá. Kromě petice z roku 2012 jsme tak připravili - místo státu - i potřebný zákon, který má podporu senátorů.“

„Divadla by měla být financována na základě celospolečenské dohody, výsledky kultury totiž pomáhají celé společnosti,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk a dodává: „Umělci přitom často mluví o odpolitizování kultury, faktem přitom je, jak zaznělo v Olomouci, že politika není nic jiného než správa veřejných prostředků. Vnímáme, že kultura je součástí výchovy společnosti, a tedy logickou odpovědností vedení samospráv. I proto Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR zákon připravený Asociací profesionálních divadel podporuje.“

Financováním divadel, stejně jako dalších oblastí, se budou samosprávy zabývat i v budoucnosti. Další jednání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR se uskuteční 14. a 15. července 2016 v Ostravě. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

22:03 ÚZSVM informuje o aktuálním stavu nakládání s areálem Hanáckých kasáren v Olomouci

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl dne 11. října 2024 Univerzitou Palackéh…