„Samosprávy jsou dlouhodobě podfinancovány, odhadujeme, že pouze v kontextu s veřejným opatrovnictvím městům a obcím každý rok vzniká vnitřní dluh 1 miliarda korun,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „I proto požadujeme zvýšení podílu samospráv na DPH na 23,58 %, a to bez dalšího odebírání jiných položek. Také požadujeme, aby se odstranila multiplicita kontrol, kterým radnice podléhají. Dnes je kontroluje deset různých subjektů a další - Nejvyšší kontrolní úřad - má přibýt. Kontrolám se nebráníme, ale říkáme, že je v nich třeba udělat pořádek včetně toho, aby závěry jedné kontrolující organizace respektovaly i další orgány. I o tom bude seminář, který se uskuteční 4. května 2016 v Senátu.“
Tématem, které rezonuje nejen statutárními městy, je také povinnost zajistit předškolní vzdělávání pro děti od 2 let. Stanovuje ji novela školského zákona. Právní předpis z dílny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy však příliš neřeší finanční krytí. Počítá sice s evropskými dotacemi, ty však nejsou nijak garantované.
„Vítám záměry ministerstva školství, podporuji nové legislativní úpravy vzdělávacího systému, a tudíž pozitivně vnímám zajištění předškolního vzdělávání pro děti od dvou let. Ale musí být jasně definováno, z čeho města a obce, jejichž úkolem toto bude, zaplatí výstavbu nových zařízení a provoz. Jsem přesvědčen, že když tuto povinnost stanovuje zákon, musí jít sto procent nákladů za státním rozpočtem, nikoliv za rozpočtem samospráv,“ říká předseda Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR a primátor Pardubic Martin Charvát a dodává: „Je také naprosto nezbytné, aby města a obce měly dostatečný časový prostor, aby se stačily připravit na novou povinnost. Chceme také vést debatu s ministerstvem školství ohledně snížení administrativní zátěže, která je již dnes neúnosná a s novými povinnostmi by zcela jistě ještě vzrostla.“
Komora statutárních měst se zabývala i financováním divadel a symfonických orchestrů. Z aktuálních dat vyplývá, že z cca 900 milionů korun, které ročně na divadla a symfonické orchestry dává stát, jde na 800 milionů do divadel a symfonických orchestrů v Praze. Podíl státu na financování regionálních divadel a symfonických orchestrů je přitom pouze 3 %, kraje dávají 4 %. Většina, tedy 93 % peněz, tak divadla a symfonické orchestry dostávají od měst. V zahraničí je to jinak a i vláda Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení deklarovala, že situaci změní. V dokumentu stojí: “Vláda přijme zákon o kultuře, zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře, který odstraní nedostatky dnešních příspěvkových organizací, odpolitizuje je a zajistí jejich stabilní financování”.
Podle předsedy Asociace profesionálních divadel ČR a ředitele Městského divadla BrnoStanislava Moši však stát v dané oblasti mnoho nepodnikl. Asociace proto připravila návrh zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře sama. Nedávno, konkrétně 20. dubna 2016, ho schválil Senát.
„Kultura vychovává lidi, tvoří 4,2 % evropského HDP a jde o 3. největší sektor zaměstnanosti mimo veřejnou správu. Zaslouží si tak zcela jistě víceleté financování i mít možnost předvídat a včas aktualizovat rozumný rozpočet. V Manchesteru se rozhodli, že na kultuře ušetří a během 5 let měli dvojnásobnou kriminalitu,“ říká Stanislav Moša a dodává: „Bohužel Ministerstvo kultury s námi v dané věci vůbec nekomunikuje. Proto bojujeme, jak se dá. Kromě petice z roku 2012 jsme tak připravili - místo státu - i potřebný zákon, který má podporu senátorů.“
„Divadla by měla být financována na základě celospolečenské dohody, výsledky kultury totiž pomáhají celé společnosti,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk a dodává: „Umělci přitom často mluví o odpolitizování kultury, faktem přitom je, jak zaznělo v Olomouci, že politika není nic jiného než správa veřejných prostředků. Vnímáme, že kultura je součástí výchovy společnosti, a tedy logickou odpovědností vedení samospráv. I proto Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR zákon připravený Asociací profesionálních divadel podporuje.“
Financováním divadel, stejně jako dalších oblastí, se budou samosprávy zabývat i v budoucnosti. Další jednání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR se uskuteční 14. a 15. července 2016 v Ostravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV