Situace uplynulých let vyžadovala od hudebníků i jejich produkčního zázemí velkou trpělivost, toleranci, značné organizační úsilí a improvizaci. Na abonentní koncerty a projekty organizované dalšími pořadateli se střídavě zkoušelo nejen ve Studiu A v Karlíně, ale i v hostivařské zkušebně ČNSO, prostorách Státní opery Praha, provozní budově ND, studiích Domovina či Smečky, krátce v KD Ládví a KD Krakov. Během sezony SOČR odehraje cca 40 koncertů, což znamená 80 přesunů hudebních nástrojů do koncertních prostor. Když k tomu přičteme přesuny z kmenového karlínského studia do dalších prostor, dojdeme k údaji cca 120 stěhování v sezoně.
Ohlédnutí ředitele Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Jana Simona za „kočovnou érou“ SOČRu se tudíž přímo nabízí:
„Obdivuji členy SOČRu, že dokázali v provizoriu fungovat tak dlouhou dobu bez újmy na uměleckém, fyzickém i psychickém zdraví. Pocit jisté nezakotvenosti určitě komplikuje život člověka, který je i tak, z povahy své profese výkonného umělce, nucen trávit spoustu času v pohybu, na cestách. Když pak probíhá příprava na koncertní či nahrávací výkony v různých studiích a zkušebnách bez pocitu sounáležitosti s konkrétním pracovištěm, navíc bez adekvátního zázemí, je to opravdu strašně náročné. A tak s povděkem za zvýšené úsilí současného managementu v dubnu opět nacházíme svůj domov tam, kde jsme ještě před 6 lety považovali své působení za zcela samozřejmé, ve studiovém komplexu na Vinohradské 12. Je to pro nás největší dárek, protože studio je nádherné, nesrovnatelné s tím, co máme v paměti z nedávné, ale v našem vědomí vlastně dávné minulosti. Vždyť někteří z kolegů se návratu na Vinohradskou nedočkali a jiní uvidí toto legendární studio poprvé v životě.“
Od návratu do Studia 1 si SOČR pochopitelně slibuje i zintenzivnění nahrávací činnosti. K nejbližším úkolům patří dokončení kompletní nahrávky symfonií Miloslava Kabeláče s dirigentem Marko Ivanovićem nebo 2CD z děl Leoše Janáčka pod taktovkou Tomáše Netopila. Ve spolupráci s vydavatelstvím ČRo Radioservis SOČR plánuje také založení vlastní edice SOČR.
Mgr. Jitka Novotná
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva