Systém eRecept stál přes tři sta milionů korun. Jeho využití bylo mizivé

03.05.2017 18:01 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v letech 2013 až 2015. Kontroloři se zabývali například tím, jak SÚKL používal peníze na svůj provoz, budoval informační systémy či jak vedl účetnictví. Celkově přitom zkontrolovali téměř 450 milionů korun a majetek v hodnotě 160 milionů korun. Kontrola ukázala, že Centrální uložiště elektronických receptů („eRecept“), které vyšlo zhruba na 318 milionů korun, je využíváno jen minimálně. Nedostatky kontroloři odhalili i ve způsobu financování činnosti SÚKL.

Systém eRecept stál přes tři sta milionů korun. Jeho využití bylo mizivé
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Za vybudování Centrálního úložiště elektronických receptů SÚKL zaplatil v letech 2007 až 2016 téměř 318 milionů korun, jeho provoz bude v následujících čtyřech letech stát přibližně čtyři a půl milionu korun ročně. Využití tohoto systému je přitom minimální – od srpna roku 2011 do října roku 2016 bylo v České republice vydáno necelých pět milionů elektronických receptů, což představuje zhruba jen jeden a půl procenta ze všech vydaných receptů.

SÚKL si také při budování systému „eRecept“ nevyhradil možnost tento systém modifikovat, případně jej upravovat třetí stranou, ani celkově nevyjasnil autorská práva k jeho používání. Kvůli tomu se dostal do sporu s dodavatelem, který vyústil až v soud a pozastavení provozu systému od prosince roku 2015 do března roku 2016.

Nedostatky v oblasti IT se ale netýkaly jen Centrálního úložiště elektronických receptů. SÚKL v letech 2005 až 2009, kdy přecházel na novou IT architekturu a vytvářel datový sklad, neměl licence na používání některých softwarových aplikací. Tím porušoval licenční práva. Dodavateli softwaru pak v rámci dohody o narovnání zaplatil 120 milionů korun.

Kontroloři se zabývali také financováním ústavu a jeho účetnictvím. SÚKL podle zákona vybírá od farmaceutických firem peníze za odborné úkony – jde o mimorozpočtové příjmy, ze kterých financuje svoji činnost. Jen v letech 2013 až 2015 takto inkasoval více než jeden a půl miliardy korun. SÚKL ale z těchto příjmů vytvářel rezervní fond, což nemá oporu v zákoně, a současně vykazoval nižší závazky. Takový způsob financování ovlivňuje podobu účetní závěrky a významně zkresluje pohled na finanční situaci SÚKL.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Návrat ke kormidlu

Politice Pirátů moc nerozumím, ale není snad přirozené, že opoziční strany doufají v to, že se dostanou k moci? Teda možná mimo SPD, u které mi přijde, že jí vlastně být v opozici vyhovuje. A co se týká ANO. Podle všeho volby vyhrajete, otázkou je, s kým chcete uzavřít koalici? Zdá se, že máte zásad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Temelín dosahuje historicky nejvyšší výroby od spuštění horkovodu

16:14 ČEZ: Temelín dosahuje historicky nejvyšší výroby od spuštění horkovodu

Vůbec nejvíc elektřiny od loňského spuštění horkovodu do Českých Budějovic dodává v těchto dnech Jad…