Technická univerzita Liberec: Fakulta umění a architektury oslavila 25 let

18.02.2020 7:34 | Zprávy

Prezentace prací nejúspěšnějších absolventů i vyhlášení vítězů studentské soutěže Ještěd f kleci. To byla jen část programu, kterým si ve svém sídle fakulta umění a architektury připomněla 25 let své existence.

Technická univerzita Liberec: Fakulta umění a architektury oslavila 25 let
Foto: wikipedia
Popisek: Technická univerzita Liberec.

Oslavy zahájil děkan Osamu Okamura v Ateliéru Karla Hubáčka. Popřát fakultě přišel také primáotr města Jaroslav Zámečník. Na programu byla prezentace nejlepších absolventů, jakými jsou asi nejznámější český popularizátor myšlení o architektuře Adam Gebrian, architekti z Mjölk, architekt působící v Londýně Petr Štefek, umělkyně Jana Bernartová a mnoho dalších. Dalším bodem programu byl triadický tanec – studenti prvního ročníku fakulty se inspirovali loňským stoletým výročím Bauhausu a připravili si na toto téma taneční představení.

Zásadním bodem programu se stalo vyhlášení vítězů 23. ročníku tradiční soutěže prací studentů FUA TUL Ještěd f kleci. V kategorii architektura zvítězil Tobiáš Hrabec, v kategorii umění Markéta Kášová. Závěr oslav obstaraly koncerty a DJ´s.

Oslavy 25 let začala fakulta 4. února vernisáží výstavy „25/947/24520“ v Galerii Jaroslava Frágnera v Praze. Výstava je ukázkou nové světelné a zvukové laboratoře katedry umění pod vedením Jana Stolína a Richarda Loskota. Výstavu můžete zhlédnout do 23. března 2020.

Dalším bodem oslav bylo setkání v Malém divadle, kam děkan Osamu Okamura pozval zástupce univerzity, pedagogy i široký okruh přátel fakulty. Hrálo se představení Sialská trojčata, které je příznačně poctou Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi, Otakaru Binarovi a libereckému sdružení SIAL.

U příležitosti oslav 25 let připomněl děkan Okamura plány fakulty do budoucna, kromě rozvoje zmíněné světlené a zvukové laboratoře, je to změna ve skladbě nabízeného studia. „Původní obory vizuální komunikace (Stanislava Zippeho) a design prostředí (Bořka Šípka) transformujeme v nový studijní program výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru, který těží z faktu, že jsme nejenom fakultou umění, ale i architektury, tedy studenti umění dostanou například i základy urbanismu a architektury,“ říká Okamura.

Zmínil také, že fakulta letos otevře nový doktorský studijní program Architektura a urbanismus se zvláštním důrazem na využití nových technologií a dat pro architektonické navrhování a městské plánování garantovaný doc. Jiřím Bučkem. „Přihlášky si na něj budou moci uchazeči podávat už v srpnu,“ dodává děkan Okamura.

S novým programem souvisí také zřízení špičkově vybavené laboratoře. „Právě jsme obdrželi stavební povolení a dokončujeme prováděcí dokumentaci k nové přístavbě této laboratoře v budově F2,“ říká Osamu Okamura a dodává: „Při tvorbě studijního programu jsme se inspirovali na nejlepších evropských architektonických školách ETH v Curychu, v Portu, na Bartlett School of Architecture, v Delftu a v Helsinkách.“

Fakulta umění a architektury TUL vznikla koncem roku 1994 (jako Fakulta architektury TUL), v březnu roku 1995 na ni nastoupilo pět studentů a začala výuka, další studenti se přidali na podzim toho roku. Jako první děkan ji vedl její zakladatel Jiří Suchomel. Právě profesor Suchomel je pojítkem mezi nově vzniklou fakultou a pokrokovou libereckou architekturou prezentovanou Karlem Hubáčkem, sdružením SIAL a „Školkou SIAL“. Fakultu dále vedli Zdeněk Lukeš, Bořek Šípek a Zdeněk Fránek, od února roku 2019 je v jejím čele Osamu Okamura. Studia na FUA TUL se zaměřují na architekturu, urbanismus i výtvarná a vizuální umění. FUA TUL dala světu už bezmála 1000 absolventů.
Letos slaví svých 25 let také fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, 30 let si připomene fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická a 60 let existence oslaví na podzim druhá nejstarší fakulta Technické univerzity v Liberci, fakulta textilní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech vypsal dvě veřejné zakázky na zhotovitele výstavby…