Oslavy zahájil děkan Osamu Okamura v Ateliéru Karla Hubáčka. Popřát fakultě přišel také primáotr města Jaroslav Zámečník. Na programu byla prezentace nejlepších absolventů, jakými jsou asi nejznámější český popularizátor myšlení o architektuře Adam Gebrian, architekti z Mjölk, architekt působící v Londýně Petr Štefek, umělkyně Jana Bernartová a mnoho dalších. Dalším bodem programu byl triadický tanec – studenti prvního ročníku fakulty se inspirovali loňským stoletým výročím Bauhausu a připravili si na toto téma taneční představení.
Zásadním bodem programu se stalo vyhlášení vítězů 23. ročníku tradiční soutěže prací studentů FUA TUL Ještěd f kleci. V kategorii architektura zvítězil Tobiáš Hrabec, v kategorii umění Markéta Kášová. Závěr oslav obstaraly koncerty a DJ´s.
Oslavy 25 let začala fakulta 4. února vernisáží výstavy „25/947/24520“ v Galerii Jaroslava Frágnera v Praze. Výstava je ukázkou nové světelné a zvukové laboratoře katedry umění pod vedením Jana Stolína a Richarda Loskota. Výstavu můžete zhlédnout do 23. března 2020.
Dalším bodem oslav bylo setkání v Malém divadle, kam děkan Osamu Okamura pozval zástupce univerzity, pedagogy i široký okruh přátel fakulty. Hrálo se představení Sialská trojčata, které je příznačně poctou Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi, Otakaru Binarovi a libereckému sdružení SIAL.
U příležitosti oslav 25 let připomněl děkan Okamura plány fakulty do budoucna, kromě rozvoje zmíněné světlené a zvukové laboratoře, je to změna ve skladbě nabízeného studia. „Původní obory vizuální komunikace (Stanislava Zippeho) a design prostředí (Bořka Šípka) transformujeme v nový studijní program výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru, který těží z faktu, že jsme nejenom fakultou umění, ale i architektury, tedy studenti umění dostanou například i základy urbanismu a architektury,“ říká Okamura.
Zmínil také, že fakulta letos otevře nový doktorský studijní program Architektura a urbanismus se zvláštním důrazem na využití nových technologií a dat pro architektonické navrhování a městské plánování garantovaný doc. Jiřím Bučkem. „Přihlášky si na něj budou moci uchazeči podávat už v srpnu,“ dodává děkan Okamura.
S novým programem souvisí také zřízení špičkově vybavené laboratoře. „Právě jsme obdrželi stavební povolení a dokončujeme prováděcí dokumentaci k nové přístavbě této laboratoře v budově F2,“ říká Osamu Okamura a dodává: „Při tvorbě studijního programu jsme se inspirovali na nejlepších evropských architektonických školách ETH v Curychu, v Portu, na Bartlett School of Architecture, v Delftu a v Helsinkách.“
Fakulta umění a architektury TUL vznikla koncem roku 1994 (jako Fakulta architektury TUL), v březnu roku 1995 na ni nastoupilo pět studentů a začala výuka, další studenti se přidali na podzim toho roku. Jako první děkan ji vedl její zakladatel Jiří Suchomel. Právě profesor Suchomel je pojítkem mezi nově vzniklou fakultou a pokrokovou libereckou architekturou prezentovanou Karlem Hubáčkem, sdružením SIAL a „Školkou SIAL“. Fakultu dále vedli Zdeněk Lukeš, Bořek Šípek a Zdeněk Fránek, od února roku 2019 je v jejím čele Osamu Okamura. Studia na FUA TUL se zaměřují na architekturu, urbanismus i výtvarná a vizuální umění. FUA TUL dala světu už bezmála 1000 absolventů.
Letos slaví svých 25 let také fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, 30 let si připomene fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická a 60 let existence oslaví na podzim druhá nejstarší fakulta Technické univerzity v Liberci, fakulta textilní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva