V rámci pilotního projektu bude testováno posuzování výzkumné a vývojové činnosti odborníky z příslušného oboru prostřednictvím technické karty – dotazníku, který by měl pomoci s posouzením mezinárodně platných kritérií pro aktivity ve výzkumu a vývoji. Na přípravě dotazníku i následném vyhodnocování pilotního projektu spolupracuje Finanční správa ČR s experty z Technologické agentury ČR (TA ČR) a z Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Zapojení technických odborníků zvýší právní jistotu a motivaci firem investovat do VaV a zefektivní průběh daňových řízení. Na to cílí rovněž úprava zákona o daních z příjmů, která s účinností od 1. 1. 2024 výslovně zakotvila možnost prokazování povinných náležitostí obsažených v projektové dokumentaci VaV dalšími důkazními prostředky.
„Technologická agentura ČR významně podporuje spolupráci mezi akademickou a podnikatelskou sférou, ve které vidí velký prostor pro další formy podpory. Mezi ně v Česku patří zejména takzvané ‚daňové odpočty na výzkum‘. Rád bych zdůraznil intenzivní a kontinuální snahu paní ministryně Langšádlové v této oblasti, která naší dlouhodobé spolupráci s Finanční správou velmi pomáhá. Tato spolupráce probíhá aktivně a s maximální osobní podporou paní generální ředitelky Hornochové. V TA ČR uděláme maximum pro zvýšení důvěry podnikatelů s cílem vyšších soukromých investic do výzkumu a inovací,” uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva