Na otázku, do jaké míry je vyváděno duševní vlastnictví českých vědců, odpovídá následující analýza. Analýza byla zpracována ve spolupráci TA ČR a firmy UNICO.AI.
Hypotéza byla následující: Česko patentuje méně, protože česká ekonomika je silně závislá na zahraničních firmách, které přihlašují průmyslově chráněné duševní vlastnictví vyvinuté v Česku ve svých mateřských zemích.
Mezi hlavní zjištění analýzy pak patří:
- v posledních 10 letech dochází k výraznému zvýšení patentové aktivity českých vynálezců oproti předchozímu období. Růst je podpořen nejen intervencemi veřejného sektoru (přímá podpora VaV, podpora pro budování a údržbu významných VaV kapacit,..) ale též aktivitou soukromého sektoru nejen z Česka;
- s růstem patentové aktivity však také dochází k růstu offshoringu českých patentů. Tento podíl v posledních letech konstantně roste a nyní dosahuje přibližně jedné pětiny. Počet offshorovaných patentů ukazuje na fakt, že zahraniční subjekty si často nově nabyté vynálezy chrání v mateřských firmách v zahraničí;
- nejčastějšími zeměmi kam směřuje offshoring patentů jsou USA a Německo;
- u zemí s podobnou strukturou ekonomiky (Maďarsko, Polsko) je možné pozorovat podobný trend, kdy rostoucí patentovou aktivitu doprovází rostoucí míra offshoringu patentů. Naproti tomu u zemí s vyspělou ekonomikou (Německo) je podíl offshorovaných patentů konstantně nízký (7 %).
Celou analýzu, včetně odkazů na zdroj dat a metodologického vymezení, naleznete ZDE.
Graf: Struktura patentů českých původců v čase podle typu patentu, 2000−2019
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva