V rámci Evropy byla kampaň oficiálně spuštěna na zasedání Pracovní skupiny pro fair trade v Evropském parlamentu 4. dubna 2014.
„Princip svobodného, ale zároveň i spravedlivého obchodu je spolu s udržitelným rozvojem zakotven v samotné Smlouvě o Evropské unii. Přesto se na spravedlnost a udržitelnost při tvorbě evropských politik často zapomíná. Proto hledáme ambasadory fair trade, kteří budou tyto principy hájit při své praktické práci v Evropském parlamentu,“ uvedla Barbora Mrázková, koordinátorka kampaně Volím fair trade.
Manifest s pěti požadavky fairtradového hnutí pro roky 2014 – 2019 byl podepsán například lídrem kandidátky ČSSD Janem Kellerem, jedničkou kandidátky KSČM Kateřinou Konečnou, lídrem kandidátky KDU-ČSL Pavlem Svobodou a Strany zelených Ondřejem Liškou. Ve Straně zelených našla kampaň nejsilnější podporu.
Požadavky kampaně, mezi nimi například podpora takové ekonomiky a byznysu, ve kterých jsou lidé a udržitelný rozvoj na prvním místě, získávají čím dál tím větší podporu občanů, nevládních organizací i veřejných institucí. Jako příklad iniciativ v ČR uveďme úspěšné kampaně Fairtradová města či Fairtradové školy. Velké oblibě se rovněž těší komunitní akce Férová snídaně ve vašem městě. Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala ve 41 městech, v roce 2012 to bylo již v 57 a vloni dokonce v 87 městech. Celkem loni fairtradové a lokální potraviny posnídalo 2 800 lidí. Letos se budou moci příznivci fair trade společně sejít na férovém pikniku v sobotu 10. května. Připojí se tak k desetitisícům lidí, kteří v tento den po celém světě slaví Světový den pro fair trade.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva