Jejich představitelům předali upomínkovou plaketu a medaili Milan Nebesář, vedoucí odboru kanceláře hejtmana a Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány MO ČR, za příkladnou péčí o válečné hroby.
„Předáváme tu dnes ocenění hlavně za aktivitu a iniciativu v péči o pomníky a další pietní místa, které připomínají hrdinství z válečných událostí, nutí k rozšíření vzdělání – připomenutí legionářů a motivují i další obce a občany k aktivnějšímu přístupu k těmto místům,“ upřesnil Nebesář.
Přehled oceněných
Obec Jilem na Jindřichohradecku za příkladnou péči o válečné hroby
Obec Jilem zvelebila velký pomník na památku obětí 1. světové války z Jilemu a okolí. Nechali udělat i řadu fotografií podle archivních fotek, které dohledávali hlavně v rodinných archivech. K renovaci přistoupili s maximálním citem a vkusem, v podstatě dali velký impuls i pro starosty okolních obcí.
Obec Cehnice na Strakonicku za iniciativní přístup a zajištění finančních prostředků na rozsáhlé opravy pomníků ve Svazku obcí Pootaví
Helena Sosnová starostka Cehnic a předsedkyně Svazku obcí Dolního Pootaví na Strakonicku jako první v Jihočeském kraji našla cestu k možnosti čerpání dotace z Programu rozvoje venkova, díky čemuž se jí podařilo pro čtyři obce tohoto Svazku získat na opravu pomníků částku 253 tisíc korun. Díky její aktivitě a houževnatosti se podařilo opravit pomníky, na které by dané obce neměly prostředky ve svém rozpočtu.
Obec Boršov nad Vltavou na Českobudějovicku za zřízení dvou nových pietních míst a péči o stávající válečné hroby a pietní místa v okolí obce
Starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman nejen, že inicioval opravu pomníku sestřeleného amerického letce kpt. Raymonda Reutera, ale zajistil i přemístění válečného hrobu (pietního místa) – pamětní deska Václava Tuttera, ze zdi mlýna v Boršově nad Vltavou na jiný pozemek, veřejně velice dobře přístupný. Obec Boršov nad Vltavou v takovýchto aktivitách pevně pokračuje. V roce 2014 chtějí obnovit pamětní desku Martina Krejčího, legionáře 31. pluku italské legie. nar. 1. 1. 1886 a popraveného 18. 6. 1918 v italském Coglianu po odsouzení rakouským válečným soudem. Jeho pamětní deska byla původně na zdi místního pivovaru, při jeho demolici zmizela a po dlouhých letech jí na obec přinesl synovec pana Krejčího, ovšem poškozenou. Nikde nebyla vedena v evidenci, protože o ní vlastně nikdo nevěděl. Obec Boršov nad Vltavou nechá udělat přesnou repliku, kterou umístí do „ pietního“ parku nedaleko pamětní desky Václůva Tuttera. Obec plánuje i další akce.
Klub vojenské historie Čeští lvi za obnovu pomníku Voják na stráži – památka na bitvu u Zborova
Pomník „ Voják na Stráži“ od Otty Birmy byl v roce 1926 odhalen v Českých Budějovicích. Byl zhotoven na památku padlých v bitvě u Zborova 2. 7. 1917. Tento pomník byl z areálu kasáren odstraněn za komunistů do muničního skladu armády v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se válel doslova v prachu a nebyl tzv. ničí. Klub vojenské historie Čeští lvi ve spolupráci s Československou obcí legionářskou (ČSOL) zajistili jeho zrestaurování (za pomoci sponzorského daru a vlastních finančních prostředků) a umístění na důstojném pozemku prakticky v centru Českých Budějovic – před Jihočeskou knihovnou v parku u řeky Malše. Torza pomníku byla předána Klubu vojenské historie Čeští lvi a ČSOL jako zápůjčka od Vojenského historického ústavu v Praze, který se stal mezitím jeho vlastníkem. Je to dlouhá historie tříleté aktivity, starostí a práce hlavně pana Radka Marcina, předsedy Klubu vojenské histrorie Čeští lvi České Budějovice a zároveň místopředsedy ČSOL Jednota Strakonice. Aktivně se zapojoval i Milan Mojžíš, tajemník ČSOL Praha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kraj-jihocesky.cz