Turistický spolek Lipenska: Bude na Vítkově hrádku nejhlubší vrt u nás?

09.02.2019 20:26 | Zprávy

Do tří let by měla být na Vítkově hrádku konečně voda a odpovídající sociální zařízení. Plánuje to obec Přední Výtoň a Spolek přátel Vítkova hrádku, který tento nejvýše položený hrad u nás provozuje. Před začátkem letošní sezóny tu zastřeší podium a přivezou sem dřevěnou sochu Václava IV.

Turistický spolek Lipenska: Bude na Vítkově hrádku nejhlubší vrt u nás?
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Tohle je ta nejlepší zpráva pro všechny milovníky Lipenska. Obec Přední Výtoň a provozovatelé Vítkova hrádku, nejvýše položeného hradu u nás (1035 m.n.m.) chtějí návštěvníkům přivést tekoucí vodu a s tím spojené odpovídající sociální zařízení. Při každoročních návštěvách, které přesahují 30.000 lidí, zde tuto nedostatečnost řeší dovozem vody v sudech a přenosnými záchody. Vše by měl vyřešit speciální vrt za více než půl milionu korun (cena je uvedena bez technologií). Vrt, který povede do hloubky cca 120 metrů bude podle spolku přátel, které Vítkův hrádek provozuje jeden z nejhlubších u nás. Pro vrtaře může být tento projekt velice náročný.

„Vítkův hrádek je majetkem obce, ale jsme rádi, že mu Spolek přátel Vítkova hrádku věnuje takovou péči, provádí údržbářské práce a provozuje hrad jako památku tak, aby zůstala zachována jeho historická hodnota. Investice spojené s vybudováním vrtu a sociálního zařízení budou hrazeny z rozpočtu obce. V letošním roce bude zpracována projektová dokumentace a také v tomto roce bude vybudovaná přípojka se dvěma odběrovými místy přímo na hradě,“ uvedl starosta Přední Výtoně Jan Bittner. „Jsme si vědomi, že získání souhlasu od MěÚ odboru památkové péče Český Krumlov a CHKO Šumava bude složité, ale jiné řešení není. Musíme zajistit důstojný provoz na hradě. Předpokládám, že se najde oboustranně přijatelné řešení ke spokojenosti všech účastníků,“ doplnil Bittner. Podle památkářů je spolupráce s dobrovolníky z Vítkova hrádku ideální. „Spolupracujeme spolu od samého začátku. Konzultují s námi všechny plánované kroky. Diskutujeme, společně se dohadujeme co je možné a co nejde. Škoda, že to takhle nejde i jinde,“ uvedl Jiří Havlice z Národního památkového ústavu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

22:31 Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkov…