V rámci České republiky bude k plnění uvedené povinnosti transparentnosti využíván elektronický systém Evropské komise. Povinnost zapisovat požadované údaje se vztahuje na poskytovatele veřejné podpory. Zápis ze strany poskytovatele do systému Evropské komise bude probíhat na základě registrovaného dálkového přístupu. Zápis je nutno provést do šesti měsíců od poskytnutí podpory (tj. od vydání příslušného právního aktu), u daňových opatření činí lhůta jeden rok od data, k němuž se předkládá daňové přiznání.
Plnit povinnost transparentnosti je nutné v případě, že je opatření podpory (ad hoc podpora nebo režim podpory) oznámeno Evropské komisi podle vybraných předpisů, tj. oznámeno jako bloková výjimka nebo oznámeno v rámci notifikačního řízení Evropské komisi, a v rámci takového opatření je po 1. 7. 2016 poskytnuta jednotlivá podpora přesahující limit stanovený vybranými předpisy. Mezi vybrané předpisy patří např. nařízení Komise (EU) č. 651/2014, podle kterého je nezbytné plnit povinnost transparentnosti v případě, že je poskytnuta jednotlivá podpora přesahující 500 tisíc eur.
Úřad aktuálně připravuje metodiku k plnění povinnosti transparentnosti, která bude zveřejněna na jeho webových stránkách www.uohs.cz. Metodika bude do budoucna doplňována podle aktuálních potřeb a vývoje této problematiky. O zveřejnění metodiky, stejně jako o dalších důležitých skutečnostech v souvislosti s povinností transparentnosti, bude Úřad informovat. Na stránkách Úřadu bude rovněž zveřejněn přístup do elektronického systému Evropské komise. Úřad proto doporučuje sledovat webové stránky Úřadu pro získání dalších informací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva